SON TV

Bu ilimizdeki altın rezervi Türkiye’yi rahatlatıyor

Bakan Yıldız Türkiye'nin 2014 altın üretimi hedefini açıkladı. Bunun yaklaşık beşte biri Gümüşhane'den çıkartılıyor. Enerji Bakanı Yıldız: 'İthalatın önlenmesinde, cari açığın azaltılmasında en büyük katkı koyan illerden biri Gümüşhane'dir'

Bu ilimizdeki altın rezervi Türkiye’yi rahatlatıyor

SON.TV / Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Türkiye’de üretilen altın 2012 yılında 23- 24 ton. 2013 yılında inşallah 30 tonlara çıkmış oluyoruz. Önümüzdeki yılda da 36 tona çıkmak hedefimiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’de altın üretimini önümüzdeki yıl 36 tona çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “İthalatın tamamını karşılayacak rezervin Türkiye’de olduğuna inanıyoruz ve bunun gerek özel, gerekse kamu şirketleri ile beraber çıkartılmasının önünü açıyoruz” dedi.

Bakan Yıldız, çeşitli ziyaret ve toplantılar için geldiği Gümüşhane ‘de, Vali Yusuf Mayda’yı makamında ziyaret ederek ildeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Yıldız, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’de gitmediği çok az sayıda il kaldığını belirterek, ”Bugün Gümüşhane’deyiz. Tükettiğinden çok daha fazla, hatta 4-5 katı kadar üreten ilimizdeyiz. Dokusu ve yapısı sağlam insanımızın, Gümüşhaneli hemşehrilerimizin enerji sektörüne çok büyük katkısı var” dedi.

Gümüşhane Valiliği ve milletvekillerinin Maden Tetkik Arama (MTA) irtibat bürosu isteğini son derece makul karşıladıklarını ifade eden Bakan Yıldız, “MTA Bölge Müdürlüğü Gümüşhane’de hangi statüde olursa olsun mutlaka bir irtibat bürosu kuracak. Gümüşhane ile yapılan çalışmalarını buradan sevk ve idare edecek” diye konuştu.

Gümüşhane’nin 1900’lü yılların başında gümüş ve altın sikke basımı ve madenciliğin çok uzun dönemlerden beri yapıldığı bir il olduğunu dile getiren Yıldız, “Adı üzerinde, Gümüşhane. Altın, bakır, kurşun ve farklı metalik madenlerle alakalı rezervlerimiz var. Gümüşhane’deki rezervlerin yüzde 80’den daha fazla ruhsatlandığını görüyoruz. Ruhsatlı işletmelerin yüzde 10’lar civarında çalıştığını görüyoruz. Bu değerler Türkiye ortalamasının çok üzerinde. O yüzden buraya ayrı önem veriyoruz. Gerek MTA gerekse Maden İşleri ve Enerji İşleri Genel Müdürlüklerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, ilgili ve ilişkili kuruluşlarla bugün Gümüşhane’deyiz. Birçok yönü ile beraber bunu değerlendireceğiz” dedi.

Bakan Yıldız, Türkiye’de 2012’de üretilen altının 23-24 ton olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz yılda da 30 tonlara çıkmış oluyoruz. Önümüzdeki yıl da hedefimiz 36 tonlara çıkmak. Bunun nerede ise beşte biri Gümüşhane’den çıkıyor. İthalatın önlenmesinde, cari açığın azaltılmasında en büyük katkı koyan illerden biri Gümüşhane’dir. Toplam ithalatımıza baktığımızda halkımızın, vatandaşımızın alışkanlığı altın üzerinden tasarruf etmektir. İthalatın tamamını karşılayacak rezervin Türkiye’de olduğuna inanıyoruz ve bunun gerek özel gerekse kamu şirketleri ile beraber çıkartılmasının önünü açıyoruz. Tabii ki özel şirketlerimize düşen görevler de var. Özellikle çalıştıkları ve bulundukları ilin vergi dairelerine tabi olmalarını tavsiye ediyoruz. Meşakkatini çeken vatandaşımızın toplam vergiden, genel bütçeden aldığı payın artması son derece doğaldır, normal ve doğrudur. O açıdan gittiğimiz yerlerde, özellikle nüfusu 100-150 bin civarında olan bu tür illerimiz için bu gelirin daha da önemli olduğu kanaatindeyiz.”

Karadeniz’deki petrol arama çalışmaları

Bakan Yıldız, bir gazetecinin Karadeniz’deki petrol aramalarıyla ilgili sorusu üzerine, Karadeniz’de, anlaştıkları özel şirketlerle sondaj çalışmaları yaptıklarını ve 2,5 milyar dolar harcadıklarını belirtti.

Çalışmaların devam ettiğini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

“Bizim 130 milyon dolara aldığımız 2 ve 3 boyutlu sismik yapabilen gemimiz de şu anda Karadeniz’de bir kısım alanları tarayacak. Bu alanlarda yaptığı çalışmalardan sonra da Akdeniz ve Kıbrıs taraflarına gidecek. Buradaki çalışmalarına devam edecek. Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz kendisinden çok fazla veri toplamayı planladığımız, çok ciddi oranda Türkiye’nin envanterini çıkarabileceğimiz bir yapıyı bize sunacak.

Karadeniz’e teklif veren bütün uluslararası firmalarla çalışmaya açık olduğumuzu bir kez daha belirtiyorum. Varsa teklifler bunları değerlendireceğimizi söylüyorum. Gerek ruhsatlı gerekse yeni alınacak ruhsatlarla beraber bu çalışmaları devam ettireceğiz. Ülkemiz 780 bin kilometrekare kara parçasıyla ama çok fazla telaffuz etmediğimiz 280 bin kilometrekare deniz parçasıyla da ciddi bir miktara sahibiz. O açıdan bizim buraları didik didik etmemiz gerekiyor. Yer altı zenginliklerini, tabi kaynakları açığa çıkarmamız lazım. Bununla alakalı da arkadaşlarım yoğun bir çaba sarf ediyorlar. Ümit ediyoruz ki bir veriye, bir rezerve rastlarız.” Bakan Yıldız, Valilik şeref defterini imzaladı. Vali Mayda, Bakan Yıldız’a üzerinde Osmanlı döneminde basılan gümüş sikkelerin bulunduğu plaket verdi.

ETİKETLER: