SON TV

Polis’ten dudak okuma kursu

Dünyanın değişen şartlarına göre ayak uydurmaya çalışan Emniyet Teşkilatı, yeni bir ilke daha imza attı.

Polis’ten dudak okuma kursu

İstihbarat amaçlı polisler ‘Dudak Okuma Kursu’na başladı. Konuşma Engelliler Federasyonu tarafından verilen kurs, 9 Mart 2013 tarihinde başladı. 22 Haziran 2013 tarihinde sona erecek kursa ilk etapta 20 kişi devam ediyor.

Kurslar “Basit seviye, orta seviye ve ileri seviye” olmak üzere 3 seviye bulunuyor. Her seviye 32 saat. 3. seviyeyi bitirenler dudak okumayı rahatlıkla yapabiliyor. Basit ve orta seviye eğitimleri alan kursiyerler ise kısmen dudak okuyabiliyor. Her seviye ortalama haftada 2 ders saatiyle 4 aylık bir sürede verilecek. Haftalık toplam 2 ders saati programı uygulayacak eğitmen tarafından esnetilebiliyor. Yoğunlaştırılmış programlar da yapılabiliyor. Her seviye sonrası teorik ve uygulamalı sınav yapılacak. Sınavları geçebilenler üst bir seviyeye geçebilecek. Kurs, haftada 1 gün 2 ders şeklinde hafta sonu veriliyor.

İl dışından ve uzak ilçelerden de polisler uzaklık dolayısıyla gelemediklerinden mağdur oluyordu. Konuşma Engelliler Federasyonu, bu mağduriyete bir çözüm buldu. Bireysel olarak kendi il ya da ilçesinde bu kursu ücretsiz almak isteyen polisler, en az 20 kişilik gruplarını oluşturarak federasyonun sitesinde yer alan bireysel kurs talep formlarını doldurarak toplu halde kargoyla İstanbul’daki merkeze göndermeleri gerekiyor. Kendi il ya da ilçe emniyet müdürlüğünün görev sahasındaki personeline bu kursu ücretsiz aldırmak isteyen müdürlerin de federasyonun 444 20 48 numaralı telefondan irtibata geçmeleri isteniyor.

Haber 3’ün haberine göre Türkiye’nin tek ve ilk dudak okuma uzmanı ve bilirkişi Özgür Tekol, amaçlarının polislere dudak okumayı, istihbarat aracı olarak kullanılmasını öğretmek olduğunu söyledi.

Kursu veren Tekol, dudak okuma kursunun, işaret dili kursu olmadığına dikkat çekti. “Sadece dudak okunarak kişinin ne söylendiği anlaşılabiliyor ve istihbarat amaçlı bilgi toplanıyor.” diyen Tekol, işaret dili kurslarının ise sadece işitme engellilerde el ve kol hareketleriyle anlaşmayı sağlayan iletişim aracı olduğunu belirtti.

Polislere yönelik dudak okuma kursunun amacının da polislerin takip edilen kişilerin dinleme ortamının olamadığı yerlerde (sesli ortam ya da uzak mesafe ) kişilerin söyledikleri hakkında kişilerin haberi olmadan bilgi sahibi olmalarının amaçlandığını ifade etti.