SON TV

Zabıt katibi hakkında soruşturma!

Görev yaptığı adliyede yaşadığı sıkıntıları, yazdığı elektronik mektup ile Bimer’e bildiren ve yazısında, ‘Adalet Bakanlığı’nda adalet yokken, ülkemizde nasıl olması düşünülebilir ki?’ diyen zabıt katibi S.V. hakkında soruşturma açıldı. Genç zabıt katibine, soruşturma sonucu ‘uyarma cezası’ verildi.

Zabıt katibi hakkında soruşturma!

SON.TV – Görev yaptığı adliyede yaşadığı sıkıntıları, yazdığı elektronik mektup ile Bimer’e bildiren ve yazısında, ‘Adalet Bakanlığı’nda adalet yokken, ülkemizde nasıl olması düşünülebilir ki?’ diyen zabıt katibi S.V. hakkında soruşturma açıldı. Genç zabıt katibine, soruşturma sonucu ‘uyarma cezası’ verildi.

İki yıllık zabıt katibi olan S.V., bir süre önce Bimer’e bir elektronik mektup gönderdi. Mektupta, “Ben iki yıl iki aylık zabıt katibiyim. İşe başlamamla beraber hayal kırıklığım da başladı. Savcılar ve hakimler dahil eziliyoruz. Adliyenin tüm yükünü biz çekiyoruz. O yetmiyor gibi azar işitiyoruz. Lojmanlarımız var ama hakim ve savcılar talep ettiğinde derhal boşaltmak kaydıyla taşınabiliyoruz. Evlerimiz uzak, kiralar yüksek, aldığımız para belli. Adalet Bakanlığı’nda adalet yokken, ülkemizde nasıl olması düşünülebilir ki? Hakkımızda her an tutanak tutulabilir ihtimaliyle çalışıyoruz, ezilerek çalışıyoruz. Hafta sonu çalışıyoruz, bayramda çalışıyoruz. Bizim değerimiz ne zaman anlaşılacak?” yazdığı için hakkında soruşturma açıldı. Yapılan soruşturma sonucu S.V.’a ‘uyarma cezası’ verildi. Verilen ceza üzerine bir savunma hazırlayan Zabıt Katibi S.V. “Yaşanılan olay da hiçbir hakaret ve suç kastım bulunmamaktadır” diyerek uyarma cezasının kaldırılması için itiraz etti.

İTİRAZI REDDEDİLDİ
S.V.’ın itirazını inceleyen Adalet Bakanlığı Bakanlık Disiplin Kurulu Başkanlığı, ‘tüm soruşturma dosyası içeriği birlikte değerlendirildiğinde, usül ve kanuna uygun olan itiraz konusu “uyarma” cezasının kaldırılması hakkındaki adı geçenin talebinin reddine’ diyerek oy çokluğu ile itirazı reddetti.

Bazı adliye çalışanları ise, Bimer’in kullanma talimatında, “Kamu kurumları ile ilgili dilek, istek ve şikayetler ile genel olarak herhangi bir suç ile ilgili ihbarlar Bimer üzerinden yapılabilir. Kamu kurumlarındaki genel müdür ve üst seviyesindeki kişilerin yanlış uygulama ve davranışları, kamu görevlileri etik kuruluna bildirilebilir, şikayet edilebilir.” yazdığını, çalışanların da şikayetlerini buraya bildirmelerinin en doğal hakları olduğunu belirterek, verilen uyarma cezasının kaldırılmasını istediler.

0/5 (0 Reviews)