SON TV

Nazi gelini durmak bilmiyor!

17 Nisan’da başlayacak Türklerin öldürüldüğü NSU davası öncesinde Almanya, hapishanelerde ortaya çıkarılan neo-Nazi örgütlenmesinin şaşkınlığını yaşıyor.

Nazi gelini durmak bilmiyor!

SON.TV / Alman basınına göre, tutuklu ya da mahkûmlar, gazetelere yolladıkları ilan ve mektuplardaki gizli şifrelerle haberleşti. Kartal pençesinde 14 rakamı neo-Nazi, 18 ise Hitler anlamına geliyordu.

Almanya’da 8’i Türk, 1’i Yunan, 1’i Alman 10 kişiyi katleden aşırı sağ terör örgütü NSU (Nasyonalist Yeraltı) duruşmasına günler kala ülke yine bir neo-Nazi skandalıyla çalkalanıyor.

Alman basınına göre, cezaevlerinde örgütlenen neo-Naziler, uzun yıllar hapishane yönetiminin dikkatini çekmeden gazetelere verdikleri ilan ve mektuplardaki gizli şifrelerle iletişim sağladı. M.Ö. 700’lü yıllarda yaşayan ve Almanların atası olarak bilinen Germenlerin sembolleriyle Runik alfabesini kullandılar.

Hessen eyaletindeki Hünfeld cezaevinde bulunan aşırı sağcılar, 17 Nisan’daki NSU duruşmasında hâkim karşısına çıkacak 38 yaşındaki Beate Zschaepe ile bağlantı kurmayı denedi. Hürriyet’te yer alan haberde; Toplamda 7 eyalette 19 hapishanede örgütlenen aşırı sağcılar, tutuklu Neo-Naziler ve aileleriyle bir yardımlaşma zemini oluşturmaya çalışıyordu.

Neo-Nazilerin Almanya’da yasaklı sembollerin dışında propaganda amaçlı birçok gizli şifre kullandığı biliniyor. Bu şifreli mesajlar, rakamlar, armalar ve tekstil marklarından oluşuyor. Aşırı sağ uzmanlarından Jan Buschbom, neo-Nazilerin, kullandıkları semboller üzerinden kamuoyuna mesaj verdiklerine dikkat çekiyor. Yazar Ralf Schuler ise cezaevlerinde örgütlenen sağcıların, NSU hücresinin yaşayan tek üyesi olan Beate Zschaepe’yi idol haline getirmeye çalıştığını belirtiyor.

Cezaevlerindeki örgütlenmenin ortaya çıktığı Hessen Eyaleti Adalet Bakanı Jörg Hahn, aşırı sağcı mahkûmlar arasındaki iletişimin kesildiğini açıkladı. Hahn, gardiyanların gizli haberleşmeşe karşı eğitileceğini de ifade etti.

İşte o işaret ve rakamlar

RAKAMLAR:

14 rakamı: Bu rakam kartal armasıyla birlikte yer alıyor. ABD’de Neo-Nazi parolası olarak kullanılıyor. Anlamı: “Halkımızın ve beyaz ırkın geleceği bizim ellerimizde.”

18 rakamı: Alfabenin birinci harfi “A” Adolf’u, 8’inci harfi olan “H” ise Hitler’i ifade ediyor. Yanyana kullanıldığı zaman “Adolf Hitler” anlamına geliyor.

88 rakamı: Nazi diktatörü Hitler’i, “Heil Hitler-Yaşasın Hitler” şeklindeki selamlamayı sembolize ediyor.

MARKALAR:

CoNSDAPle: Bu marka doğrudan Hitler’in partisi NSDAP’yi sembolize ediyor ve Üçüncü İmparatorluk döneminin kartal sembolüyle birlikte kullanılıyor.

LoNSDAle: İngiliz Neo-Nazi markası Alman aşırı sağcılar tarafından da tercih ediliyor. Yine NSDA harfleri Hitler’in partisini çağrıştırıyor.

Thor Steiner: Alman sağcıların en çok kullandığı marka. Bu marka tekstil tasarımlarında çok az bilinen Nazi ve Germen armalarını kullanıyor.

Outlaw: Kanun tanımaz anlamına gelen bu marka, neo-Nazilerin kullandığı markalardan biri.

ARMALAR: Neo-Naziler, gizli semboller arasında Nazilerin de kullandığı Germenlere ait armaları ve sembolleri kullanıyor.