SON TV

Batan tekstil firmalarına Türk talip

Avrupa'da kriz nedeniyle 20 tekstil firması battı.Batan firmalara Türkler talip oldu.

Batan tekstil firmalarına Türk talip

Avrupa’daki ekonomik kriz tekstil sektörünün kaleleri İtalya, Fransa, İngiltere ve Almanya’daki 20 ünlü firmayı batırdı. Türk tekstilcileri de aralarında bu markaların yer aldığı birçok firmayı satın almak üzere harekete geçti. İtalya’dan Mariella Burani Fashion Group S.P.A, Ittierre- Societa Per Azioni, Lineapiu- S.P.A, Almanya’dan Neckermann.de GmbH, KUNERT Fashion GmbH & Co. KG, İngiltere’den Peacokcs, Comet, Republic, HMV, Blockbuster, Dreams, Jessops, JJB Sports, Fransa’dan ise LTF Diffussion, Sadev Atlantique, Multiples, Kana Beach ve Amg Compagnie’nin iflas bayrağını çektiği belirtildi.

İTALYANLAR’ DAN TEKLİF
Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Cem Negrin, özellikle İtalya’daki firmaları almak için Türkiye’nin Çin ve Hindistan’la yarıştığını söyledi. Çinliler’in bu konuda agresif hedefleri olduğunu belirten Negrin, “Türkler bu dönemde görüşmeleri artırdı” dedi. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gültepe, İtalya’ya ticari heyet ziyareti yaptıklarını söyledi. Gültepe, çok sayıda İtalyan firmasının Türkler’le stratejik ortaklık yapmak için talepte bulunduğunu açıkladı. Gültepe, “Çoğu da şirketini satmak istiyordu. Aralarında ünlü firmalar da vardı” diye konuştu.

Mağaza lokasyonları fırsat
Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, batan Avrupalı firmaların marka gücünün zedelendiğini söyledi. Akbalık, bu nedenle markaların değil, bunların operasyonlarının satın alınması gerektiğini belirterek, “Bu markaların çok sayıda mağazaları, binaları var. Bunların satın alınması Türkler için büyük fırsat” diye konuştu.

Alacak artıyor
İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 2012’de yurtdışından firma satın alan çok sayıda tekstilci olduğunu, bu yıl da satın alımların artabileceğini söyledi. Tanrıverdi, Türk üreticilerin büyük çoğunluğunun Avrupa’ya açık hesap çalıştığını belirterek, “Avrupalılar maldaki en ufak sorunda ödeme yapmıyor. Ya da üründe bilerek sorun yaratıyor. Tekstilcimiz alacağını tahsil edemiyor” dedi.

ETİKETLER: