SON TV

200 yıl sonra altın özgürlüğüne kavuşuyor

Dünya ekonomisine yön veren Rothschild hanedanlığı 200 yıl sonra bir ilk yaşadı.

200 yıl sonra altın özgürlüğüne kavuşuyor

1919’dan beri altın fiyatlarına yön veren Londra toplantılarına başkanlık eden Rothschild ailesi dikkat çeken bir karar imza attı.

Petrol ticaretini iki yıl önce bırakarak emita piyasalarında çekilme sinyali veren dev aile altın tarafında da elini çekmeye hazırlanıyor. Rothschild hanedanlığının yeni stratejileri dahilinde, 200 yıllık geleneği son erdirme kararı aldı.

1810 yılında Londra’da kurulan yatırım bankası NM Rothchild, Wellington Dükü ve Napolyon arasında yapılan savaşta altın ticareti ile Düke destek vermesi ile dünya gündemine oturmuştu.

Dünyada altın fiyatlarının belirlenmesinde en etkin şirket olan NM Rothchild, yönetimi geçtiğimiz gün ikinci kez toplandı. Toplantıda Deutsche Bank, HSBC, Kanadalı Scotia Bank ve Societe Generale de yer aldı.

Kuzeni Sir Evelyn de Rothschild’den bankanın yönetimi devralan Baron David de Rothschild’ın NM Rothschild’in altın piyasasından çekilmesinde önemli stratejik rolün olduğu konuşuluyor.

Bankanın finans direktörü Andrew Didham 1999 yılında bankada emtia ticaretini ayrılan oranın yüzde 8.8’den bugün yüzde 2.2’ye çekildiğini belirtirken bir dönemin kapanmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Didham, Bankanın diğer görev alanları ile emtianın uyuşmadığını kaydetti.

Londra Altın Piyasası Birliği Başkanı Simon Weeks, altın piyasasının bu denli köklü bir kuruluşu kaybetmesinin üzücü olduğunu dile getirdi.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: