SON TV

Bağcılar Belediyesi’nden güvenli internet atağı

Bağcılar Belediyesi, gelişen teknolojiler ve halkın duyduğu teknolojik ihtiyaçlar doğrultusunda, ilçe sınırları içinde güvenli internet altyapısı oluşturuyor.

Bağcılar Belediyesi’nden güvenli internet atağı

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Bağcılar’daki açık alanlar ile park ve caddelerde ücretsiz internet erişimi sağlanacak.

Bu çerçevede yapılan ihaleyi kazanan İhlas.Net ile Bağcılar Belediyesi arasındaki sözleşme törenle imzalandı. Bağcılar Engelliler Sarayı’nda gerçekleştirilen imza törenine, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Ali Aydın, İhlas Holding Genel Koordinatörü Murat Odabaş, İhlas Holding Ankara Temsilcisi Yavuz Özgün ve İhlas.Net Genel Müdürü Ömer Demir katıldı.

Proje kapsamında, Bağcılar’daki halka açık alanlar, park ve caddelerde dış ortam ekipmanlarla Wi-Fi güvenli internet erişimi sunulacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte vatandaşlar parklar ve açık alanlar ile sistemin kapsam alanına giren alanlarda İhlas.Net tarafından sağlanan internet hizmetinden ücretsiz yararlanabilecek. Ayrıca, proje ile Bağcılar Belediyesi ile belediye tesisleri arasında internet üzerinde bağlantı kurulacak ve farklı noktalara yerleştirilecek KİOSK’lar aracılığıyla e-belediyecilik hizmeti verilecek.

İmza töreninde konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, projenin tamamlanması ile birlikte ilçede yaşayan herkesin güvenli ve zararlı içerikten arındırılmış internet hizmetine kavuşacağını söyledi. TUİK 2012 verilerine göre Türkiye’de hanelerin yüzde 47.2’sinde internet erişiminin bulunduğunu, İstanbul’da ise bu oranın yüzde 60’ın üzerine çıktığını hatırlatan Çağırıcı, internetin alışveriş alışkanlıklarına varıncaya kadar hayatımızda pek çok değişikliğe yol açtığını belirtti. İhlas.Net ile gerçekleştirecekleri projenin sosyal belediyeciliğin bir gereği olduğunu vurgulayan Çağırıcı, “Güvenli internet projesi sayesinde ilçemizdeki 22 mahallemizde, parklar, caddeler, kamu kurumları gibi vatandaşın yoğun olduğu 84 farklı noktadan kablosuz internet hizmeti sunacağız” dedi.

İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mücahid Ören de yaptığı konuşmada, Bağcılar Belediyesi ile yapacakları ortak çalışmadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ören, “İhlas Grubu’na bağlı İhlas.Net ve bağlı kuruluşları uzun süredir internet ve teknoloji altyapısında neler yapabiliriz diye araştırma ve çalışma içerisinde. Başka belediyelerle de bu çalışmaları yaptık. Farklı projelerimiz de var. İnsanlar evlerinden, belediye binasına gitmeden, hiçbir ücret ödemeden, yorulmadan, ellerindeki tablet bilgisayarlardan veya kendi bilgisayarlarından belediye hizmetlerinin hepsini alabilecekler, ulaşabilecekler. Bu konuda da bazı çalışmalarımız var” diye konuştu.

İmzası atılan güvenli internet projesinin kısa zamanda faaliyete geçeceğini dile getiren Ören, “Çok keyifle kullanılabilecek ve çok güvenli olacak. Bu konuda tecrübelerimize güveniyoruz. İhlas Holding teknolojiye yatırım konusunda seneler evvel adım atmaya başladı. Cağaloğlu’ndaki Türkiye Gazetesi ilk defa bugünkü Apple Macintosh sistemlerde hazırlanmaya başladı. Herkesin birkaç sene önünde giderek bu işi yapıyorduk. Dolayısıyla teknoloji anlamında geri kalırsak her tarafta geri kalmaya başlarız. Çünkü burada telefonların boyutları küçük veya büyük olsa da bir şekilde hayatımıza girdi. Oradan kaçacak bir tarafımız yok. Ama bağlantı altyapısı işin temeli. İnşallah bu güzel bir başlangıç olacak. Biz bunu İstanbul’un her tarafında uygulamaya devam edeceğiz. Bu boyutta ilk defa burada yapıyoruz” dedi.

İmza töreninde konuşan İhlas.Net Genel Müdürü Ömer Demir ise “Tüm kablosuz teknolojiler konusunda uzman bir şirketiz. Uzun süredir, Emniyet ve Jandarma için MOBESE ve sınır güvenliğinin altyapısını kablosuz olarak sağlıyoruz. Belediyelere ‘Sokakta İnternet’ projeleri ile güvenli ve zararlı içerikten arındırılmış genişband internet erişimi sunuyoruz. Ayrıca birçok üniversite kampüsü, otel ve hastanede kablosuz altyapılarımız güvenle çalışıyor. Bu projede de Bağcılar halkına tecrübelerimiz ve müşteri memnuniyetini hep ön planda tutan anlayışımızla hizmet vermekten gurur duyacağız” şeklinde konuştu.

BAĞCILAR’DA İNTERNET ÜCRETSİZ OLUYOR

Bağcılar’da Güvenli İnternet projesi kapsamında kullanılan kablosuz teknoloji ile aynı anda binlerce kişi genişband internetten güvenle yararlanabiliyor. Bu teknoloji sayesinde, Bağcılar’da 84 Bölgede, Sokakta kablosuz internete çok kolay ulaşabilecek. Internet erişimi olmayan okul çağındaki çocuk ve gençlerin internete ulaşımı sağlanacak. Okullarda yapılacak seminerle Bağcılar’daki öğrenciler ve veliler güvenli internet kullanımı konusunda bilgilendirilmiş olacak.

Kamu kurumlarının e-türkiye, hastane randevu, emniyet randevu sisteminin geliştirilmesi sağlanacak. Ayrıca, yeni nesil KİOSK’lar ve güvenli internet bağlantısı için yüksek kapasiteli sunucu sistemleri de kurulacak. İhlas.Net tarafından uygulanacak projenin, çok kısa bir sürede kurulup teslim edilmesi planlanıyor.