SON TV

Kanuni’nin fermanı satılıyor!

Cihan Padişahı Kanuni'nin fermanı 27 Nisan'da açık artırmayla satışa çıkıyor. Rekor fiyata alıcı bulması beklenen eser için en büyük koleksiyonerlerin kıran kırana yarışması bekleniyor.

Kanuni’nin fermanı satılıyor!

Son yıllarda hat ve ferman sanatına ilginin artması, İstanbul’u sergi ve müzayedelerin en önemli adreslerinden biri yaptı. Bu alandaki en önemli organizasyonlardan biri de 27 Nisan’da Bali Müzayede tarafından gerçekleştirilecek. Bu müzayedeyi önemli kılan asıl konu, Cihan Padişahı olarak anılan Kanuni Sultan Süleyman’a ait bir fermanın 12 bin lira muhammen bedelle açık artırmayla satışa çıkarılacak olması. Sabah’ta yer alan haberde, Müzayedede satışa çıkacak eserlerin bedellerinin toplamı 10 milyon lirayı buluyor. Hakan Bali, özellikle Fahrenissa Zeid, Erol Akyavaş, Abidin Elderoğlu tablolarında ve az bulunan, müzelik koleksiyonlardaki Ahmed Nail Efendi’nin el yazması Kuran-ı Kerim’de yüksek rakamlar bekliyor.

GELENEKSELLER BULUNAMIYOR

Koleksiyonerler en çok padişah fermanı bulmakta zorlanıyor. Türkiye’nin en önemli ferman koleksiyonelerinden biri olan Remzi Gür’ün eserleri halen All Arts Fuarı’nda sergileniyor. Ancak Gür de, Fatih Sultan Mehmet gibi bazı padişahlara ait fermanları bulamamaktan şikâyetçi. Müzayedeler artık sadece büyük koleksiyonerlerin değil geniş kitlelerin ilgisini çekiyor. Milyonluk eserler dışında ulaşılabilir fiyatlarla ekonomik eserler de yatırımcıları müzayedelere gitmeye teşvik ediyor. Zaten bir müzayedeyi izlemek için herhangi bir sınırlama yok. Katılımcı olmak da bir o kadar kolay. Müzayede üç farklı kategoriden oluşuyor. Hem çağdaş resimler hem de hat, hilye gibi geleneksel sanatlarımıza ait eserler satışa çıkacak. Klasik resimler, çağdaş ve modern resimler ile hat ve fermanlar bu kategorileri oluşturuyor.

MİHRİMAH SULTAN’DAN REKOR BEKLENİYOR

Müzayedede Kanuni ile ilgili tek eser fermanı da değil. Padişahın kızı Mihrimah Sultan için yaptırdığı Üsküdar’daki caminin resmi de satışa sunulacak. Odoardo Toscani’ye ait eserin açılış fiyatı 550 bin lira olacak. Müzayedenin dikkat çeken bir başka eseri ise Galatalı Ahmed Naili Efendi’nin Hicri 1217’de yazımını bitirdiği Kuran-ı Kerim. Eser, 275 bin liradan satışa çıkacak.

YABANCILAR ÇAĞDAŞ RESİM İÇİN YARIŞACAK

Türk resminin dünyaya açılmasında, uluslararası koleksiyonlara girmesi oldukça önemli. Bu nedenle yurtdışında da müzayedenin duyurusunu yapan Bali, yabancılardan yoğun katılım bekliyor. Bali’ye göre özellikle Abidin Elderoğlu, Burhan Doğançay, Mübin Orhon, Turan Erol ve Ömer Uluç gibi isimlere ait eserlerde büyük yarış yaşanacak. Bali, “Bu sanatçıların seçkin eserlerinde rekor fiyatlar bekliyoruz” yorumunu yaptı.