SON TV

Dikkat, CIA herkesin telefonunu kaydediyor

CIA adlı bir program, dünya üzerinde kullanılan tüm telefon numaralarını tarayıp arşivliyor.

Dikkat, CIA herkesin telefonunu kaydediyor

ÖZEL HABER – Teknolojideki sınır tanımayan gelişmeler, kişi mahremiyeti sınırlarını ihlal edecek boyutları iyiden iyiye zorlamaya başladı.

CIA adlı bir program, dünya üzerinde kullanılan tüm telefon numaralarını tarayıp arşivliyor. Yalnız bu CIA, Central Intelligence Agency, yani Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı değil. Telefon numaralarını kaydeden sisteme de ‘paranoya’ duygusunu körüklemek amacıyla olsa gerek, CIA adı verilmiş. Global bir 118 bilinmeyen numaralar veritabanı sağlayan sistemdeki bilgilerin, Amerikan gizli servisi CIA’in arşivine de alınıyor olması ihtimal dâhilinde.

SANAL MAĞAZALARDAN ÜCRETSİZ İNDİRİLİYOR

CIA, akıllı telefonlarda sanal mağazalardan (iPhone’da Apple Store, androidlerde Google Store) ücretsiz indirilen bir uygulama.

Sistemi bir dakikada kolayca indirdikten sonra kime ait olduğunu merak ettiğiniz telefon numarasını giriyorsunuz ve program size telefonun kime ait olduğunu gösteriyor.

Sistemin mantığı şu: Program, girişte size, rehberinizdeki telefonları kullanmak istediğini soruyor. Bu soruya “Evet” derseniz sizde kayıtlı numaralar sisteme düşüyor.

Böylece programı indiren kişinin fihristindeki tüm numaralar sisteme dahil oluyor. Böylece yüzmilyonlarca telefon numarasından oluşan global bir veritabanı oluşuyor. Sonuç olarak siz gizli tutmak isteseniz de telefon numaranız bir yerlerde kayıtlı. Bizden söylemesi.
SİSTEMİN ÇALIŞMA ŞEKLİ
.

.

.

.

.
YASAL UYARI: Bu haber kaynak gösterilse dahi, aktif link verilmeden alıntılanamaz.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: