SON TV

Obama’yı yaralayanlar Ayyıldız Tim çıktı

Uluslararası Haber Ajansı Associated Press'in (AP) twitter hesabından yayınlanan 'Beyaz Saray'da iki patlama, Obama yaralandı' başlıklı yalan haber ABD'de hareketli saatlere neden oldu.

Obama’yı yaralayanlar Ayyıldız Tim çıktı

Olayın ortaya çıkması üzerine gözler uluslararası hack gruplarına yöneldi ve bu olayın arkasında daha önce Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon’un internet sitesini 12 saat kapatan Ayyıldız Tim ve lideri Cedkan Bir Yafes olduğu ortaya çıktı.

AP ajansının hacklendiği sırada Ayyıldız Tim Unesco’nun Twitter hesabının hacklediğini de duyurarak resmi Facebook gruplarında yaptıkları hackleri yayınladılar.

Hackerlar Obama’yı yaraladı!

Uluslararası haber ajansı AP’nin Twitter hesabından Beyaz Saray’da iki patlama olduğu ve ABD Başkanı Barack Obama’nın yaralandığına dair bir tweet attı.

Ancak daha sonra AP’nin Twitter hesabının hackerlar tarafından ele geçirildiği ve tweet’te belirtilen haberin yalan olduğu ortaya çıktı.

AP bir açıklama yaparak kendilerinden gelecek yeni bir açıklamaya kadar Twitter hesaplarından atılan tweetlerin önemsenmemesi konusunda kullanıcıları uyardı.

Borsa düştü

Öte yandan sahte haber borsada büyük bir etki yarattı. Dow Jones, AP tweet’i yalanlayana kadar yaklaşık 100 puan düştü.

ETİKETLER: