SON TV

900 bin liralık pilavlık

Dün Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından gerçekleşen Bahar Müzayedesi’nde klasik resmin ustaları satılamazken tombaklara ilgi büyüktü. 19. Yüzyıldan kalma pilavlık ve şerbetlik iki tombak 900 biner liradan alıcı buldu

900 bin liralık pilavlık

Dün Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından gerçekleşen Bahar Müzayedesi’nde klasik resmin ustaları satılamazken tombaklara ilgi büyüktü. 19. Yüzyıldan kalma pilavlık ve şerbetlik iki tombak 900 biner liradan alıcı buldu

SABAH gazetesinden Burcu Aldinç’in haberine göre; Türkiye’de müzayede piyasası son 10 yılda 10 kat arttı. Bunda rekor fiyata satılan eserlerin rolü büyük. Dün (cumartesi) Conrad İstanbul’da Portakal Sanat ve Kültür Evi tarafından düzenlenen 99. müzayede 99 lot eser satışa çıktı. Katalogda 1 milyon 800 bin-2 milyon fiyat aralığında yer alan Nazmi Ziya’nın ‘Kandilli Sırtlarından Bebek’ isimli tablosu gibi eserler alıcı bulamazken hat, hilye ve tombaklara yoğun ilgi vardı.
.

.
600 bin liradan açık artırmaya çıkan, 19. Yüzyıldan kalma tombak pilavlık 900 bin liradan satıldı. 39 santimetre yüksekliğindeki tombak için koleksiyonerler yarıştı. Osman Hamdi Bey’in Ab-ı Hayat Çeşmesi isimli resminde bir benzeri bulunan tombak şerbetlik de yine 900 bin liraya satılarak rekor kırdı. Müzayedede tombak pilavlık ve şerbetlik toplam 1 milyon 800 bin liraya alıcı buldu. Bakırın üzerine elle altın kaplaması sonucu yapılan tombaklar az sayıda nadide eser olarak sayılıyor. Tombak yapım aşamasında altın civada eritiliyor. Bu işlem sırasında çıkan gaz ustasını zehirlediği için çok az sayıda tombak bulunuyor.

HASAN RIZA’NIN HİLYE-İ ŞERİFİNE 750 BİN TL
Tombaklar dışında müzayede de yüksek fiyattan alıcı bulan bir diğer eserse Hasan Rıza’nın hilye-i şerifi oldu. 500 bin liradan açık arttırmaya konan eser 750 bin liraya satıldı. Nazmi Ziya’nın Eski İstanbul’da Mavi Giysili Kadın tablosu ise 260 bin liradan alıcı buldu.

1 MİLYON 200 BİN LİRAYA SATMADI
Müzayedede 1 milyonun üzerinde muhammen bedellerle açık artırmaya çıkan Fausto Zonaro, Şeker Ahmed Paşa ve Nazmi Ziya’ya ait eserler satılamazken, Zonaro’nın İnci Dizen Kadın isimli tablosuna 1 milyon 200 bin lira teklif geldi. Ancak resmin sahibi 1 milyon 500 bin liranın altına satmayı kabul etmedi. Bu durum da akıllara “Klasiklere olan ilgi azalıyor mu?” sorusunu getirdi. Erol Akyavaş, Nejat Melih Devrim gibi çağdaş sanatçılara ait eserler milyonlarca liradan satılırken, Türk klasik resminin ustalarına ait eserleri dün alıcı bulamadı.

KARTON ÜZERİ TÜKENMEZ KALEM PİCASSO’YA 80 BİN TL
Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin Bahar Müzayedesinde Pablo Picasso, Henri Matisse, Salvador Dali’ye ait işler de ilk kez Türkiye’de müzayedeye çıktı. Picasso’nun 1954 yılında tükenmez kalemle yaptığı, 9X14 santimetre boyutundaki karton ise 80 bin liradan alıcı buldu. Sam Francis, Keith Haring gibi Amerikan sanatının önemli temsilcilerinin işleri satılamazken Adnan Çoker’in ‘Kubbeler’i 150 bin liraya alıcı buldu.

TEPSİYE 155 BİN LİRA
Müzayedenin dikkat çeken bir diğer parçası da 1896 tarihli Christofle marka siniydi. 155 bin liraya satılan sini Osmanlılar için özel olarak yapılmış ve üzerinde Eski Türkçe ‘Mustafa Fazıl Paşa’ yazıyor.

0/5 (0 Reviews)