SON TV

10 yıllık sır esaret bitti

ABD'de, 2002'de 19, 2003'te 16, 2004'te ise 14 yaşındayken kaçırılan üç kadın, bir evin bodrum katında zincirlenmiş halde bulundu. Üç kadını 10 yıl boyunca esir tuttuğu belirlenen 3 erkek kardeş yakalandı.

10 yıllık sır esaret bitti

ABD’nin Ohio eyaletine bağlı Cleveland kentinde 10 yıl önce kaybolan 3 genç kadın pazartesi günü bulundu. Kadınlardan birinin, “Bize yardım edin” şeklindeki çığlıklarını duyan komşularının evin kapısını kırmasıyla üç kadın kaçmayı başardı. On yıl boyunca esir tutuldukları evin bodrum katında zincirlenmiş halde tutulan Amanda Berry (26), Gina DeJesus (23) ve Michelle Knight’in (32) sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Berry’nin kendi rızası dışında bugün 6 yaşlarında olan bir kız çocuğu dünyaya getirdiği de ortaya çıktı. Cleveland Polis Şefi Michael McGrath, üç kadını yıllarca esir tutan 3 erkek kardeşin yakalandığını açıkladı. McGrath; 50, 52 ve 54 yaşlarındaki erkek kardeşlerden birinin eskiden okul servisi şoförlüğü yaptığını belirtti. ABD basını ise, şoförün çevresinde son derece arkadaş canlısı olarak bilinen Ariel Castro olduğunu duyurdu. Ancak Cleveland Polis Şefi Yardımcısı Ed Tomba, yalnızca Castro’nun kadınlarla aynı evde yaşadığının anlaşıldığını söyledi.

İŞTE KAHRAMAN KOMŞU

Kadınların kaçmasına yardım eden Castro’nun komşusu Charles Ramsey’in mutfakta yemek yerken yardım çığlıklarını duyduğunu belirterek, “Sesleri duyunca Castro’nun evinin verandasına doğru yöneldim. Bir kız deli gibi ağlayarak yardım istiyordu. Eğer güzel, beyaz bir kadın siyah bir adamın kollarına koşuyorsa orada ters giden bir şey vardır. Bir sorun olduğunu o zaman anladım” dedi. Genç kadının ailevi bir sorun yaşadığını düşündüğünü belirten Ramsey, kapının alt kısmını kırdığını ve kadın ile bir kız çocuğunun evden çıkmasına yardım istediğini anlattı. CNN’ye konuşan Ramsey, kadının daha sonra kendisine, “911’i ara. Benim adım Amanda Berry. Yıllardır burada esirim” dediğini söyledi. Daha sonra diğer kadınların da serbest kalmasını sağlayan Berry ve diğer iki kadının, çılgınca etraflarına koşarak “Lütfen polisi arayın” diyerek yardım istediği belirtiliyor. Castro’nun komşularından Angela Garcia, “Bir yıldır burada oturuyorum. Castro’dan hiç şüphelenmedik. Son derece arkadaşça davranan biriydi. Birlikte bahçede mangal yaptık. Müzik dinledik. Ancak bahçede olduğumuz için kızları hiç görmedik” dedi.

ANNESİ BULUNDUĞUNU GÖREMEDİ

Castro’nun hakkında çok az bilgiye sahip olan polisin, zanlının şoför olarak ne kadar zaman çalıştığı, işten neden ayrıldığı veya kovulduğu gibi pek çok sorunun yanıtlanması bekleniyor. Knight’ın 2002’de 19 yaşındayken, Berry’nin 2003’te 16 yaşındayken, DeJesus’ın ise 2004’te 14 yaşındayken kaçırıldığı kaydedildi. Sabah’ta yer alan haberde, öte yandan Berry’nin annesinin kızının kaçırılmasıyla yıkıldığı, bulunması için kampanyalar düzenlettiği, 2006’da 44 yaşındayken hayata veda ettiği öğrenildi.

ZANLIDAN KIZI OLDU

Esir tutulduğu on yılda isteği dışında hamile kalan ve bir kız çocuğu dünyaya getiren Amanda Berry (ortada), kızı ile birlikte Cleveland Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçti. Berry, ardından kız kardeşi (solda) ile birlikte poz verdi.

ETİKETLER: