SON TV

Prof.Dr. Yarman: ‘İran ve Türkiye’nin toplam gücü Rusya’ya eşdeğer’

Elektronik istihbarat uzmanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, TV NET’teki istihbarat programının konuğu oldu. Yarman, Elektronik İstihbarat ve bölgelerin model araştırmaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof.Dr. Yarman: ‘İran ve Türkiye’nin toplam gücü Rusya’ya eşdeğer’

ÖZEL HABER – SABAH Gazetesi Özel İstihbarat Editörü Ferhat Ünlü’nün hazırlayıp sunduğu TV NET’teki ‘İstihbarat’ programına Elektronik istihbarat uzmanı Prof. Dr. Sıddık Yarman konuk oldu. Alanında dünyanın en önemli uzmanlarından Prof. Dr. Sıddık Yarman, telefon ve ortam dinlemeleri konusunda tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

Elektronik İstihbarat alanında ilginç açıklamalarda bulunan Yarman, bölgesel güçlerin matematiksel araştırmasını da kamuoyu ile paylaştı. Yarman, Türkiye ile İran güçlerini birleştirdiğinde Rusya’nın gücüne eş değer olduğunu kaydetti. Yarman, Türkiye, İran ve Irak ile birlikte iki Orta Doğu ülkesinin genel gücünün ABD gücüne eş değer olduğunu söyledi.

“GÜÇLER MODEL KURULARAK TESPİT EDİLİYOR”
Yarman, askeri gücün oluşturulmasında model kurulduğunu belirterek, “Askeri gücü oluşturmak için model kuruyorsunuz. Ekonomik gücü ölçmek için model kuruyorsunuz. Eğitim ve istihbarat gücünü ölçmek için model kuruyorsunuz. Bunun matematiksel işlevlerini yazıyorsunuz. Nitekim 2005 yılında tamamlanan başarılı süper bir doktora öğrencimdi. Dr. Naci Önal. Fevkalade değerli bir bilim insanıdır. Albay olarak emekli oldu. Çok sevdiğim ve değer verdiğim bir öğrencim. Bu alanda çok başarılı bir moıdel araştırması yaptı” dedi.
Her alanda yapılan model araştırmasının sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Yarman şöyle konuştu:
“Türkiye’nin bölgedeki tüm ülkelerin ulusal gücünü matematiksel olarak ölçtük. Çok ilginç sonuçlar çıktı. Ben batıda yetişmiş, ABD’de, İstanbul Teknik Üniversitesi, Işık Üniversitesi ve dünyanın dört bir tarafında hocalık yapmışım. Dolayısıyla batı eğitimine de şartlanmış biriyim. Tabiki bölgede Rusya Federasyonunun en güçlü ülke olarak çıkması şaşırılacak bir şey değildir.

BEN İRAN’IN TÜRKİYE KADAR GÜÇLÜ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM
Ama doğrusunu isterseniz ben İran’ın en az Türkiye kadar güçlü olduğunu bilmiyordum. Hesaplarımız bize bunu gösterdi. İran Türkiye kadar güçlü. Askeri, teknik alt yapı olarak da çok güçlü. Hesaplardan başka bir gerçeği daha gördük. Türkiye ile İran’ı üst üste koyduğunuz zaman Rusya Federasyonunu tartıyor. Yani İran ile Türkiye’nin gücü Rusya’nın gücüne eşittir. Bunun yanına Irak’ı koyduğunuz zaman Rusya’yı da aşıyor. Çünkü petrol kuyuları var. Doğal zenginlikleri var. Şimdi burada Türkiye, İran ve Ortadoğu’da bir iki ülkeyi daha koyduğunuz zaman ABD’yi tartıyor.

ABD DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜLKESİDİR AMA…
Aslında ABD dünyanın en büyük ülkesidir. Elektronik ve her alanda en gelişmiş ülkesidir. Ama çok basit bir şey söyleyeceğim. ABD bir dünya devi olarak 250 bin kişilik ordusu ile Irak’taki çalışmasını yaptı. Irak’ı işgal etti ve Saddam’ı devirdi. Olaya şu şekilde bakalım. ABD’nin kaç askeri var. Diyelim ki milyona yakın. 250 ile altıyı çarptığınızda bir buçuk milyon yapar. Demekki ABD 250 bin kişi ile Irak gibi maksimum 6 yada 7 ülkeyi işgal edebilir. Daha fazlasını değil. Her ülkenin gücünün bir üst sınırı vardır. Bunu bilmek çok önemli. Eğer siz ülke güçlerinin ölçümünü doğru bir şekilde yaparsanız, uygun güçleri bir araya getirirseniz o zaman çok farklı tablolar çıkar.”
.

.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: