SON TV

Geniş ailelere 6+1 modeli daire

Yerli yatırımcılar projelerinde büyük konutlara ağırlık verirken, bu alandaki açığı gören Körfez gayrimenkul şirketleri de yatırım için düğmeye bastı

Geniş ailelere 6+1 modeli daire
  • Emlak
  • 09 Mayıs 2013 10:01

Türkiye’de 11 ay önce yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası konutta büyük ev konseptini öne çıkardı. Sürecin başlamasında Körfez sermayesinin, fazla odalı ev talebi etkili oldu. Kalabalık aile yapısıyla bilinen Araplar, istedikleri büyüklükte ev bulmakta zorlanınca bir yerine iki adet 3 odalı konut alıp birleştirerek bir çözüm geliştirdi. Bu talep üzerine yatırımcılar da projelerindeki oda sayısını artırma kararı aldı. Artık projelerde 5+1, 6+1 dairelerin ağırlığı dikkat çekiyor. Bu talep Körfez gayrimenkul şirketlerini de harekete geçirdi. Birçok firma Türkiye’de proje yapmak için düğmeye bastı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden Tasweek, Türkiye’de villa tipi proje geliştirmek için ilk etapta 280 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Abu Dabi kraliyet ailesi üyelerinin de yer aldığı 13 ortaklı Tasweek, geçen hafta Beyttürk Yatırım’la Bursa ve Yalova’da villa tipi proje geliştirmek için anlaşma imzaladı. DEİK Türk-Kuveyt İş Konseyi Başkan Yardımcılığı ve MÜSİAD Körfez Ülkeleri Koordinatörlüğü görevlerini yürüten Beyttürk Yatırım’ın CEO’su Muhammet Uğurcan Barman, “İlk etapta Bursa-Yalova ve İstanbul’da 1 milyar dirhem (280 milyon dolar) yatırımla proje geliştireceğiz. Geçen hafta Tasweek CEO’su Masood Al Awar ile anlaşma imzaladık. Villa tipi konutlar öne çıkacak” diye konuştu.

Geniş ailelere geniş daire
Barman, mütekabiliyet sonrası Körfez’e yönelik konut satışlarının beklenenden az olduğunu söyledi. Barman, “Firmalar, geniş aileli Arap kültürünü bilmiyorlardı. Bu nedenle yaptıkları küçük daireleri satamadılar” dedi.

ETİKETLER: