SON TV

İşte CIA’in gizli Hatay fotoğrafları

Suriye’de devam eden çatışmaları yakından takip eden ABD, Türkiye ve Ürdün’e sığınan Suriyeli mültecilerin barındığı kampları an be an takip edip uydu aracılığı ile fotoğraflıyor. CIA'in fotoğraflarına ve istihbarat raporuna SON.TV ulaştı.

İşte CIA’in gizli Hatay fotoğrafları

Suriye’de devam eden çatışmaları yakından takip eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin, Türkiye ve Ürdün’e sığınan Suriyeli mülteciler ile ilgili CIA’e bu konuda rapor hazırlattırdığı ortaya çıktı. CIA’in, bu konudaki istihbarat raporuna ve uydu görüntülerine SON.TV Özel Haber Müdürü Ömer Adıyaman ulaştı. Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Hatay’daki mülteci kampını an be an izleyip uydu üzerinden fotoğraflayan CIA, Suriye’de çatışma sonucunda yerlerinden edilmiş kişilerin bilgilerini ve mülteci kamplarıyla ilgili istatistiki bilgileri ABD yönetimiyle paylaşıyor. Aylık raporlarla kamplardaki gelişmeleri uydu ve istihbarat elemanları aracılığı ile takip eden CIA, kamplardaki mültecilerin rakamsal verilerini de analiz ediyor.

MİT ABD’Yİ TAKİP EDİYOR

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ABD’nin bu istihbarat çalışmalarını takibe aldığı öğrenildi. Bu doğrultuda MİT, Türkiye’den edinilen bilgilerin ne amaçla kullanıldığını analiz ediyor. Uydu üzerinden çekilen fotoğraflar MİT içindeki bir ekip analiz edilip raporlanıyor.

2011’DEN BUGÜNE AN BE AN TAKİP

Türkiye ve Ürdün’de kurulan ve Suriyeli mültecilerin barındığı kamplar, ABD Haber alma Teşkilatı CIA tarafından kurulan özel bir ekiple 2011 yılından bu yana izleniyor. Bu izleme sonucunda günlük ve aylık rapor hazırlanıyor. CIA, uydu fotoğraflarını Operasyonel Uydu Uygulamaları Programı (UNOSAT) ile çekip, görüntüleri ABD Dışişleri Bakanlığı’na gönderiyor. CIA tarafından çekilen görüntü ve elde edilen istihbarat bilgileri Dışişleri Bakanlığı’nda analiz edildikten sonra istihbarat birimleri ile paylaşılıyor. Türkiye’deki kampları an be an izleyen ABD’nin uydudan çektiği fotoğraflar diğer Batı ülkelerinin istihbarat kuruluşları ile de paylaşılıyor.

O FOTOĞRAFLARA SON.TV ULAŞTI

İşte SON.TV’nin ulaştığı CIA tarafından istihbarat amaçlı hazırlanan raporlar ve uydu fotoğrafları
.

(27 Eylül 2012 tarihinde Suriye’de meydana gelen iç karışıklıktan sonra ABD tarafından hazırlanan harita)

ÜRDÜN KAMPI İSTİHBARAT RAPORU

Kuzey Ürdün’de bulunan kamplar ile ilgili yapılan istihbari çalışmada çekilen uydu fotoğrafı. Eylül 2012’de hazırlanan raporda, yaklaşık 2.400 çadır ve 336 kamp binasının olduğu bilgisine yer veriliyor. 21 Ağustos 2012 tarihinde çekilen çadır fotoğraflarının mavi, 3 Eylül 2012 itibariyle uydu üzerinde çekilen fotoğraftaki çadırların ise kırmızı ile işaretlendiği görülüyor.
.

.

.

HATAY YAYLADAĞI KAMPI İSTİHBARAT RAPORU

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde bulunan kamp ile ilgili hazırlanan istihbarat raporunda 23 Ağustos 2011 ile 12 Şubat 2012 tarihleri arasındaki rakamlar özetleniyor. Çadırların sayıları 10 Temmuz 2011 tarihinden itibaren yeşil, 23 Ağustos 2011 tarihi itibarıyle Turuncu, 12 Şubat 2012 tarihi itibariyle Magenta rengi ile belirlenmiş.
.

.
HATAY REYHANLI KAMPI İSTİHBARAT RAPORU

Bu harita, Reyhanlı ilçesindeki mülteci kamplarını gösteriyor. 16 Eylül 2011 ve 12 Mart 2012 tarihleri arasında tespit edilen çadır sayısı kampın bir uzantısı olarak gösterilmiş. 350 civarında yeni çadır 16 Eylül 2011 ile 12 Mart 2012 tarihleri arasında tespit edilmiş. Bu uydu fotoğraflarında çadırlar 16 Eylül 2011 tarihi itibariyle pembe, 12 Mart 2012 tarihinden itibaren ise yeşil ile işaretlenmiş.
.

.

.
HATAY BOYNUYOĞUN KAMPI İSTİHBARAT RAPORU

Bu harita, mülteci kampının uydu tabanlı alanı gösteriyor. Boynuyoğun kampın organizasyonunda görüntüleri edinme tarihleri arasında önemli değişiklikler (çadır uzantısı ve sayısı) gözlenmiş. 12 Mart 2012 tarihinden itibaren mültecilerin yaşadığı çadırlar yeşil ile gösteriliyor.
.

.
HATAY APAYDIN KAMPI İSTİHBARAT RAPORU

Bu harita, 11 Temmuz 2011 ile 12 Mart 2012 tarihleri arasında çıkarıldı. 12 Mart 2012 tarihinden itibaren mültecilerin kaldığı çadır yeşil ile belirtilmiş.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN TÜRKİYE’DEKİ MÜLTECİ KAMPLARIYLA İLGİLİ 2012-2013 YILLARINDA YAPTIĞI İSTATİSTİKİ ÇALIŞMA RAPORU
.

.

.

.

.

.
YASAL UYARI: Bu haber kaynak gösterilse dahi aktif link verilmeden alıntılanamaz.

0/5 (0 Reviews)