SON TV

Suriye haritasında Hatay skandalı

Suriye'nin, ülkede henüz iç savaşın yaşanmadığı ve Türkiye ile ilişkilerinin bozulmadığı 2009 yılında Türk sınırları içerisinde bulunan Hatay ve İskenderun’u ülkesine gelen turistlere Suriye ili olarak tanıttığı ortaya çıktı.

Suriye haritasında Hatay skandalı

ÖZEL HABER – Suriye devleti tarafından 2009 yılında hazırlanan Suriye’yi tanıtıcı kitapta Türkiye ile ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. SON.TV Yazarı Prof. Dr. Mustafa Sunu’nun ulaştığı İngilizce basılan ve turistlere ücretsiz dağıtılan ‘SYRIA’ isimli kitapta Hatay ve İskenderun, haritalarda Suriye’nin bir ili olarak gösterilmiş.

Suriye Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından İngilizce olarak basılan ve ülkeye gelen yabancı turistlere Suriye’yi anlatan kitapta yer alan haritada İskenderun ve Hatay Suriye sınırları içerisinde gösteriliyor.
Kitapta, Hatay ili Suriye’ye bağlı bulunan ‘Liva al-Iskandarun’ olarak gösteriliyor.

ULAŞIM HARİTALARINDA DA AYNI
Suriye devletinin politikasını yansıtan tanıtım kitabında Suriye yol ve arkeolojik yerler haritaları ile demiryolları ve karayolları haritalarının tamamında Hatay ili ve İskenderun Suriye Devleti’ne bağlı bir il olarak gösteriliyor.
.

.
Harita 1 – Suriye Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından bastırılan kitapta yer alan haritada Suriye’nin güneyinde yer alan iller de Deir Al-Zor, Hasakeh, Raqqa, Halep gösteriliyor. Suriye’nin Batı kısmında bulunan ve Suriye’ye bağlı il olarak Homs, Hama, Idleb, Iskandaron, Latakia, Tartus gösteriliyor. Iskandaron olarak adlandırılan yer Hatay.
.

.
Harita 2: Suriye Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından resmi olarak bastırılan kitapta yer alan karayolları haritasında yine Hatay Suriye il sınırları içerisinde Suriye’ye bağlı bir il olarak gösteriliyor.
.

.
Harita 3 – Suriye Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından bastırılan kitapta yer alan Suriye yol ve arkeolojik yerler haritasında yine aynı şekilde Hatay ili Suriye sınırları içerisinde bir il olarak gösteriliyor.

DEMİRYOLLARI HARİTASI
.

.
Harita 4 – Suriye Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından resmi olarak bastırılan kitapta yer alan demiryolları haritasında yine aynı şekilde Hatay ili Suriye sınırları içerisinde bir il olarak gösteriliyor.
İŞTE O KİTABIN ÖN ARKA VE RESMİ BASILDIĞININ BELGESİ

.

.

0/5 (0 Reviews)