SON TV

Kayısı suyunun faydaları

Sağlıklı bir cilt için ilk öneri günde bir bardak kayısı suyu.

Kayısı suyunun faydaları

İnsan sağlığı için yararları saymakla bitmeyen kayısının sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenler için büyük fırsat sunduğu belirtildi. Uzmanlar, günde bir bardak kayısı nektarı ve kayısı suyunun günlük A vitamini ihtiyacının büyük bölümünü karşıladığını söylüyor. Uzmanların verdiği bilgilere göre, sağlıksız ve mat bir ciltten kurtulmak için günde bir bardak kayısı nektarı tüketilmesi gerekiyor.

Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcıKayısı nektarının vitamin ve mineral açısından son derece zengin olmasının, pürüzsüz bir cilt için önemli olduğunun altını çizen Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, kayısı nektarının vücuttaki zararlı toksinleri atmaya yardımcı olduğunun altını çizdi. Kayısı nektarının içinde bol miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve A vitaminine dönüşebilen beta-karoten bulunduğunu söyleyen İnanç, kayısı mevyesi ve çekirdeğinin eski çağlarda cilt bakım ürünü olarak da kullanıldığı ifade etti.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede de etkili
İnanç, “Kayısı nektarı içeriğinde bulunan beta-karotenler, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir gıdadır. Vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olan beta-karotenler, derinin tazelenmesini, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca bir bardak kayısı nektarının içeriğinde yüksek A vitamini bulunmaktadır. Bu oran ile vücudun günlük ihtiyaç duyduğu A vitamininin yaklaşık yarısını karşılamaktadır. Kayısı nektarı tüm bunların yanı sıra içerdiği C vitamini ile de bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur. Günde bir bardak kayısı nektarı içmek sağlıklı bir cilde ve dayanıklı bir bağışıklık sistemine kavuşmayı mümkün kılıyor” dedi.

ETİKETLER: