SON TV

Bakan Yıldırım: Babam ‘nereden başıma bela ettin’ dedi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, otobüsçülük işinin sorunlarını anlatırken kendi hayatından örnek verdi: “Rahmetli babamı otobüsçülüğe ben ikna ettim. Oğlum ‘Nereden başıma bela ettin’ dedi. Çıktığında da kurban kesti.”

Bakan Yıldırım: Babam ‘nereden başıma bela ettin’ dedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, taşımacılık sektörünün sorunlarını değerlendirirken, “Bir takım kötü niyetli girişimler olduğunun, sigorta poliçelerinin her yıl biraz daha şişirildiğinin farkındayız. Bakanlığımız Hazine Müsteşarlığı ile görüşmelerini sürdürüyor” dedi. Türkiye Otobüsçüler Derneği’nin Genel Kurulu’na katılan Yıldırım, otobüsçülük sektörünün sorunlarını gençlik yıllarından bildiğini, babasını bu işi yapması için ikna ettiğini anlattı. Yıldırım “Rahmetli babamı otobüsçülüğe ben soktum. ‘Oğlum bunu nereden başıma bela ettin’ dedi ve bu işten çıktı. Çıktığında da kurban kesti” dedi.

Sigortayı takibe aldık

Özellikle sigorta ile ilgili son yıllarda yaşanan sıkıntıların da arttığını belirtten Yıldırım, şunları söyledi: “Kullanılan alan şu, kapsamı genişlettiniz, der demez biraz primler artıyor. Sigorta şirketleri bunu fırsat biliyor. Yıl boyunca hiç kaza yapmasanız dahi, o yıl içindeki bütün kazalar toplanıyor ve otobüs sayısına bölünüyor. İtinalı çalışan da özen göstermeyen de faturayı ödemek zorunda kalıyor. Sigorta işini yakın takip altına aldık. Özellikle uluslararası büyük grupların sigortacılığa girişleriyle önemli ölçüde prim artışı yaşandı. Bu sektör açısından irdelenmesi gereken, gerekirse müdahale de edilmesi gereken bir konudur.”

Geriledi diyorlar ama doluluk % 70

Bakan Binali Yıldırım, Türkiye’de hareket katsayısının arttığını belirterek, “Bundan 10 sene önce İstanbul’da bir günlük toplam seyahat 9 milyondu. Şu anda 23 milyon insan gidip geliyor, ayda değil bir günde” dedi. Bakanlığının sektöre yönelik çalışmaları arasında TOFED ve Türkiye Şoförler Federasyonu’na yönelik yükümlülükler getirmek için çalışmalar başlattığını ifade eden Yıldırım “Sektör geri gitti, diyorlar. 12 bin otobüs varken doluluk oranınız yüzde 33’tü. Bugün 7 bin 500 otobüsünüz varken doluluk oranınız yüzde 70’in üzerine çıkmış” diye konuştu.