SON TV

Osmanlı’nın incisi: İstanbul

İstanbul'un Osmanlı şehri haline geldiğinin tespit edilmesi amacıyla “Uluslararası Osmanlı İstanbulu Sempozyumu” düzenleniyor.

Osmanlı’nın incisi: İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) ve 29 Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle Osmanlı İstanbulu’nun tarihi, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişiminin aydınlatılması, nasıl ve hangi şartlarda bir Osmanlı şehri haline geldiğinin tespit edilmesi amacıyla “Uluslararası Osmanlı İstanbulu Sempozyumu” düzenleniyor.

.
.

İstanbul’un fethinin yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek sempozyum, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Gravürlerle Osmanlı İstanbulu” sergisinin açılışıyla bugün başlayacak. İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın’ın başkanlık edeceği açılış oturumunda, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Klaus Kreiser ve Prof. Dr. İskender Pala konuşma yapacak. Sempozyumda, 14 oturumda Osmanlı dönemi İstanbul’u pek çok boyutuyla ele alınacak. Etkinliğe yurtiçinden ve dışından çok sayıda tarihçi akademisyen katılacak.