SON TV

İstanbul’a köprü yapmayı hayal bile edemezdim

Lise eğitiminin ardından Ağrı'dan ayrılan İbrahim Çeçen, 44 yıllık kariyerini 3'üncü köprüyle taçlandırdı. İşadamı, 'Birgün İstanbul'a böyle bir proje yapacağımı hayal bile edemezdim' diyor

İstanbul’a köprü yapmayı hayal bile edemezdim

Türkiye’nin en yoksul şehirlerinden Ağrı’da doğan işadamı İbrahim Çeçen, eğer 44 yıl önce istifa edip devlet memurluğundan ayrılmasaydı bugün büyük bir ihtimalle emekli aylığıyla kıt kanaat geçinmeye çalışan bir vatandaş olacaktı. Ancak o şu sıralar “Hayal bile edemezdim” dediği 3’üncü köprü projesini hayata geçirmenin heyecanı içinde. Çünkü Çeçen, Türkiye’nin en dezavantajlı bölgesinden gelip, zenginliğin ve lüksün merkezi İstanbul’da sembol bir projeye adını yazdırdı. IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, ticaretle uğraşan bir ailenin 5’inci çocuğu olarak geldiği noktayı “Babam ticaretle uğraşıyordu ama ondan bana bir şey kalmadı. Bu sonuç belki şans, belki kader ama ben de çok çalıştım” sözleriyle özetliyor. Çeçen çok çalışmasının maddi ve manevi karşılığını almış. Çünkü kendisi Forbes Türkiye’nin En Zengin 100 Türk’ü arasında. Bugün yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğü projelerin büyüklüğü 10 milyar doları buluyor.

SEKTÖRÜN İHALE USTASI
İstanbul’un kalbine imza atmanın heyecanı içinde olan Çeçen, aslında müteahhitlik sektöründe “ihale ustası” olarak bilinen bir isim. Bugüne kadar girdiği tüm ihalelerde başarılı stratejilerle ipi göğüsledi. Türkiye’de birçok okul, hastane, havaalanı, yol, köprü ve liman yaptı. Bunların hepsinin kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu söyleyen Çeçen, 3’üncü köprünün önemini şu sözlerle özetliyor: “Bu yatırım manevi tarafımı çok mutlu etti. Aynı hazzı Ağrı’ya üniversite kurarken de duymuştum. Şimdi orada 8 bin öğrenci okuyor. Köprü benim için harika bir olay. Mühendislik ve kariyer olarak bizi en üst seviyeye taşıdı. Allah bunu bana nasip etti. Bunu büyük bir zevkle ve keyifle yapacağız. Zamanında teslim edip, kaliteli bir şekilde ülke hizmetine sunacağız.”

ÇÖZÜM EN BÜYÜK PROJE
Çeçen,Kürt sorununun çözümüne yönelik süreci “Türkiye’nin en önemli projesidir” sözleriyle değerlendiriyor. Kürt kökenli bir işadamı olarak süreci gönülden desteklediğini söyleyen Çeçen, “30 yılda ciddi bir kan kaybettik. Çok insan öldü, büyük sıkıntılar çekildi, köylerinden yerinden yurdundan oldu. Büyük şehirlere akın ettiler orda da mutsuz oldular. Ekonomik olarak çok büyük kayıplar yaşadık. Bölgeye özel sektör yatırımı gitmedi. Şu anda orada bayram havası var. İnsanlar bayram ediyor. Biz de bölgeye yatırım yapabiliriz” diyor.

Lükse düşkün bir aile değiliz
Türkiye’nin en zengin işadamlarından olan Çeçen, “20 yıl önce de Mercedes’e biniyordum şimdi de. Bentley ya da Rolls Royce almadım. Eğer zenginlik araba-uçak sahibi olmaksa uçağım var. Saat ve kaleme meraklıyım. Piaget marka saatleri seviyorum” diyor. 4 erkek çocuğu olan Çeçen, onların lükse meraklı olup olmadığını da şu sözlerle anlatıyor: “Çocuklarım lüksten kaçar, hatta utanır. Ailemizde konfor, lüks ve gösterişe dayalı bir kültür yok. Çocuklarımı Anadolu kültürüyle büyüttüm, hepsi iyi eğitim aldı.”

Başarının 5’li anahtarı
1. İşinizi sevin, aşık olun.
2. İşin gerektirdiği tüm eforu sarf edin.
3. Çalıştığınız insanların size güvenmelerini sağlayın. Onların iyi taraflarını görün.
4. Zamanı iyi değerlendirin.
5- Verdiğiniz işleri çok iyi takip edin. Ondan sonrası ise kader, kısmet ve şanstır.

Havalimanında mağlup olmadım
Çeçen, 3’üncü havalimanı ihalesini kıl payı kaçırmış olmanın burukluğunu yaşıyor. Çeçen, “Orada kendimi mağlup kabul etmiyorum. Berabere kaldık. Bana kalsa daha fazla verirdim. Ortağımızın onay süreçleri var, izin alması lazım. Bence rakiplerimiz 18 milyar euroyu geçmeyecekti. Kapalı zarf usulü olsaydı kesinlikle biz alırdık. Ancak ne zaman zorlanırlarsa ve gel derlerse ben destek veririm” diyor.

Projeye 7 bankadan finansman sağlandı
İbrahim Çeçen, toplam 4.5 milyar TL’ye mal olacak projede finansman sıkıntısı olmayacağını söyledi. Akbank, Garanti, İş, Yapı Kredi, Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank olmak üzere yedi Türk bankasıyla kredi anlaşması imzaladıkları bilgisini veren Çeçen, 9 yıl vadeli kredinin hakedişlerle çekileceğini söyledi.

Köprünün ismi halk arasında YSS olur
Kamu oyunda tartışmaya yol açan Yavuz Sultan Selim ismiyle ilgili da Çeçen, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Bizim isim belirleme hakkımız yok, bu yüzden de hiç isim düşünmedim. Bu konuda yorum yapamam. Yavuz Sultan Selim’in anlatıldığı gibi Alevi katliamı yapıp yapmadığını bilmiyorum. Çaldıran Seferi’ni yaparken, bu tür olayların olduğu söyleniyor. Benim bildiğim kendisi ilk halifedir. Zaten insanlar oraya 3’üncü köprü ya da kısaltıp YSS diyecek. Kutuplaşmaya yol açacak tartışmalara girmemek lazım.”

0/5 (0 Reviews)