SON TV

Geleceğe umut

Bir ülkeyi gelişmiş medeni dünya ülkeler arasına sokan temel taşlarındandır güçlü bir finansal oluşum, kaliteli eğitim ve gelişen teknoloji.

Son 10 senede tanık olduğumuz her türlü gelişme ülkemizin her arenada ilerlediğine dair en büyük kanıttır. Ekonomimiz eskiye nazaran daha güçlü, eğitim sistemimiz daha dinç ve teknoloji olarak da eski zamanlarla kıyaslanamayacak kadar ileri ve girişimciyiz.

Hatırlar mısınız, çok değil daha 15-20 sene öncesinde bankalarımız yatırımcılarına %90 faiz veriyordu, enflasyon rakamları ürkütücü düzeydeydi, kişi başına düşen milli gelir ayaklar atındaydı, ihracatımız vahim durumdaydı. Hatta bankalarımız hortumlanıyordu, bu da halkımızda gelecek kaygısına ve azalan güvenilirliğe neden oluyordu.

Peki ya şu an? Ülkemiz muassır medeniyetler seviyesine geldi. Kişi başı milli gelir 10.000 dolar seviyelerinde, yurdumuzun dört bir yanında yapılan projeler, teknoloji ve eğitim yatırımları, ekonomimizin her geçen sene büyümesi, yükselen ihracat rakamları, kredi kuruluşlarınca belirlenen yatırım ’’yapılabilir’’ notlarının hiç olmadığı kadar yükselmesi, stabil bankacılık sistemi ve son günlerdeki dalgalanmayı saymazsak rekorlar üstüne rekorlar kıran bir borsamız var.

California’da yaşayan bir politika ve finans uzmanı olarak Türkiye’nin, Turkiye’mizin ekonomik ve finansal yönden gelişmesi beni çok ama çok memnun ediyor. Düşünebiliyor musunuz, eskiden hiçbir Amerikan kanalında Türkiye ekonomisinin büyüdüğünden bahsedilmezdi, Türkiye’ye yatırım yapılması tavsiye edilmezdi. Şimdi ise bu tarz haberleri görmek olağan bir hal aldı. Avrupa’nın ve dünyanın bir çok bölümünün etkilendiği ekonomik kriz ortamında, ülkemizin parıldaması geleceğe umutla bakmamıza neden oluyor. Doğru politikalarla devam ettiğimiz sürece de 5-10 sene içinde dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline geleceğimiz süphesiz.

Unutmayalım ki başarı zihinde başlar,

ÇAĞRI B. ERÖGE, MBA

BİLİYORMUSUNUZ? – Birey olarak finansal değeriniz harcadıkça değil tasarruf ettikçe ve bu tasarruflarınızı doğru kullandıkça artar. Yatırımlarınızı en doğru şekilde değerlendirmek konusunda bir profesyonelden yardım almanız geleceğe güvenle bakmanızı sağlayacaktır.

ÇAĞRI B. ERÖGE KİMDİR?

Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Yönetimi mezunu olan ÇAĞRI B. ERÖGE finans, inşaat ve turizm sektörünlerinde bil fiil çalıştıktan sonra, California La Sierra Universitesi’nde politik ekonomi ve pazarlama yönetimi yüksek lisans öğrenimini tamamlayarak kariyerine Amerika’nın dev yatırımcı kuruluşlarından olan Waddell & Reed’de yatırım uzmanı olarak devam etmektedir. Venture capital – risk sermayesi ve pazarlama konularında da danışmanlık yapan ÇAĞRI B. ERÖGE, philanthropist kimliği ile de Amerika Birleşik Devletleri’nde girişimlerde bulunmaktadır.

YAZARIN SON YAZILARI
Görünüm - 7 Ekim 2013
Gidişat - 2 Eylül 2013
Yorum farkı - 31 Temmuz 2013
Tavsiyem… - 13 Temmuz 2013
Ve Dolar 1.94… - 21 Haziran 2013
Geleceğe umut - 9 Haziran 2013