SON TV

İspanya’dan AB ülkelerine Türkiye önerisi

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Gezi Parkı olaylarına ilişkin çözümü Türkiye'nin kendisinin bulacağını ifade ederek, 'Durumu nasıl çözeceğine ilişkin ne AB ne de herhangi bir AB ülkesi Türkiye'ye ders vermeye çalışmasın' dedi.

İspanya’dan AB ülkelerine Türkiye önerisi
  • Dünya
  • 12 Haziran 2013 16:41

Margallo, bu sabah İspanyol meclisine girişi sırasında Gezi Parkı olaylarıyla ilgili soruları yanıtladı. Türkiye’nin dost bir ülke olduğunu, çıkan olaylar yüzünden ‘dost bir ülkeye şu anda ders vermeye çalışmanın vakitsiz olacağını’ söyleyen Margallo, ‘Türkiye, eğer AB’den bir şey talep ederse sadece dostluk, uzlaşı ve yardım alacağına emin olmalı’ diye konuştu.

Türkiye’nin ‘güçlü demografi ve başarılı bir ekonomik geçmişe’ sahip olduğunu belirten Margallo, şunları kaydetti:

‘Türkiye önemli bir ülke. Bunu, Suriye’deki çatışmaların çözümünde, Müslüman dünyasına yaptığı liderlikte gösterdi. Türkiye son yıllarda, İslam ve demokrasinin birbiriyle bağdaşabildiğini gösterebilen, demokratikleşme sürecinde olan Arap ülkeleri için model alınacak bir ülke. Ayrıca Türkiye, AB için de önemli. AB’ye aday bir ülke. Güney Kafkasya’dan enerji geçişi gibi Avrupa’nın gelecek yıllarda onaylamak zorunda olduğu büyük projelerinde kilit bir ülke. NATO içinde de önemli bir müttefik. Bu tür sebeplerden dolayı Türkiye’de olanları çok büyük bir dikkat ve endişe ile izliyoruz.’

Margallo, bugün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, yarın da AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile Madrid’de bir araya gelecek. Görüşmelerde Gezi Parkı olaylarıyla ilgili de görüş alışverişinde bulunulacağı öğrenildi.

– Almanya’dan diyalog çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de yaptığı yazılı açıklamada, Taksim Meydanı’ndaki resmin rahatsız edici olduğunu belirterek, Ankara’dan diyalog ve gerilimi azaltmasını beklediklerini ifade etti.

Westerwelle açıklamasında, Türk hükümetinin protestolara tepki ile kendi ülkesine ve Avrupa’ya yanlış sinyal gönderdiğini vurguladı.

Toplanma ve ifade özgürlüğü hakkının her demokraside temel, vazgeçilmez haklardan olduğuna işaret eden Westerwelle, şunları kaydetti:

‘Ankara hükümeti, vatandaşlarının bu haklarını sağlamak için her şeyi yapmalıdır. Biz Başbakan Erdoğan’ın Avrupa değerleri ve yapıcı değişim ruhu içinde gerilimi azaltmasını, huzurlu diyalog başlatmasını bekliyoruz.”