SON TV

Sivas’ta kene türleri belirlendi

Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesinin Sivas merkez ve ilçelerinde hayvanlar üzerinde yürüttüğü saha çalışmasında 10 kene türü tespit edildi.

Sivas’ta kene türleri belirlendi
  • Yaşam
  • 13 Haziran 2013 15:07

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını yayan “hyalomma marginatum”, Sivas’taki en yaygın 3 kene türü arasında yer aldı.

CÜ Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kürşat Altay, dünyada bugüne kadar 3 farklı familyada 907 kenenin tanımlandığını, Türkiye’de ise bilinen kene türünün 30’un üzerinde olduğunu belirtti.

Sivas’ta bugüne kadar keneler üzerine sınırlı sayıda lokal çalışma yapıldığını belirten Altay, şunları kaydetti:

“Sivas yöresi iklim ve bitki örtüsü bakımından İxodid ailesine mensup kenelerin biyolojilerini sürdürebilecekleri özelliklere sahiptir. Parazitoloji Anabilim Dalı olarak bölgedeki koyun, keçi ve sığırlar üzerinde iki çalışma yürttük. Bu araştırmaların saha çalışması sonucunda hayvanlar üzerinden toplanan 10 kene türü belirledik. Koyun, keçi ve sığırda belirlenen keneler içerisinde ‘rhipicephalus bursa’, ‘rhipicephalus turanicus’un yanı sıra KKKA hastalığının taşıyıcısı olarak bilinen ‘hyalomma marginatum’ kenelerinin en fazla oranda bulunduğu ortaya çıktı. KKKA hastalığının taşıyıcısı kene türüne, Koyulhisar, Suşehri ve Yıldızeli ilçelerinde daha fazla oranda rastladık.”

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: