SON TV

Asker ameliyathaneye girince profesör istifa etti

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde mahkum krizi istifa getirdi.

Asker ameliyathaneye girince profesör istifa etti

Ameliyathaneye burun kemiği ameliyatı olması için getirilen mahkumun güvenliğinden sorumlu jandarma, ameliyathanede beklemek isteyince, ameliyathane sorumlusu Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, steril olan bir ortamda sağlık görevlileri dışında kimsenin bulunamayacağını belirterek, jandarmadan ameliyathane dışında beklemelerini istedi.

Mahkumun güvenliğinden kendilerinin sorumlu olduğunu belirten askerlerin yönetimi arayarak olumlu yanıt almaları üzerine, duruma tepki gösteren Prof. Dr. Erzurumlu, ameliyathane sorumlusu görevinden istifa etti.

Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendi sorumlu olduğu alanda bütün yetkinin ve sorumluluğun kendisine ait olduğunu vurgulayarak “Bu tür uygulama sıkı yönetim dönemlerinde bile yapılmadı” dedi.

Söz konusu mahkum dahil tüm ameliyat olanların canlarının hekimlere emanet olduğunu ifade eden Prof. Dr. Erzurumlu, “Yapılan uygulama sağlık kurallarına aykırı ve üçüncü dünya ülkelerinde olabilecek bir uygulama. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne yakışmayacak bir uygulama. Bu nedenle ameliyathane sorumluluğu görevimden istifa ettim” diye konuştu.

Başhekim Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk ise askerlerin mahkumun ameliyat edildiği odada değil, ameliyathane koridorunda beklediklerini belirterek, “Mahkumun güvenliğinden askerler sorumlu. Bu nedenle askerlerin orada bulunmasında bir sakınca bulunduğunu düşünmüyorum. Hocamızın neden böyle bir istifa kararı aldığına da anlam veremiyorum” diye konuştu.

ETİKETLER: