SON TV

Gezi’yle uğraşırken Kuzey Irak’ta giden gidiyor

Türkiye'nin çıkarlarını korumak adına büyük mücadele verdiği güney sınırındaki gelişmeler bir süredir Gezi olaylarının gölgesinde kaldı. Oysa Türkiye, 'Gezi' ile meşgulken Irak ve Suriye cephesinde önemli gelişmeler yaşanıyor.

Gezi’yle uğraşırken Kuzey Irak’ta giden gidiyor

Biz günlerdir ‘Gezi’ ile uğraşırken Türkiye’nin gücünden rahatsız olan İran ve Batı, Kuzey Irak’ı mesken tuttu.

Irak petrolleri üzerinden büyük menfaat sağlayan devletler, Türkiye’nin Kuzey Irak yönetimiyle enerji ve petrol alanlarında yaptığı anlaşma ve ortaklılardan son derece rahatsız. Türkiye Gazetesi’nde yer alan haberde, Batı ülkelerinin büyük destek verdiği Gezi olaylarının oluşturduğu sıcak gündem, bütün çabalara rağmen Türkiye’nin bölgedeki amaçlarını korumaya engel olamadı.

Nitekim, önceki gün bir Türk şirketi Kuzey Irak’taki altı blokta petrol arama lisansı aldı. Türkiye’ye ham petrol sevk edecek yeni bir petrol boru hattının da eylül sonunda tamamlanması planlanıyor. Günde 300 bin varille başlayacak sevkıyatın ileride 1 milyon varile yükseltilmesi hedefleniyor.

Türkiye içeriden karıştırılırken, Kuzey Irak yönetimi ile merkezi Irak yönetimi arasındaki buzlar da eritilmeye çalışıldı. Merkezi Irak yönetiminin en büyük destekçisi bölgedeki güç mücadelesinde Türkiye ile yarışan İran. Irak Başbakanı Nuri El Maliki, geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir hamle yaparak uzun süredir gerginlik yaşadığı Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi ziyaret etti. Barzani de önümüzdeki günlerde Bağdat’a gidecek.

Maliki, Erbil’in özellikle Türkiye olmak üzere başka ülkelerle yaptığı petrol anlaşmalarından çok rahatsız. Bu rahatsızlık aynı zamanda Batı ülkeleri ile merkezi Irak yönetimini Türkiye’ye karşı buluşturan konulardan biri. Nitekim Maliki’nin Erbil ziyaretine denk gelen ve Türkiye’nin Gezi olaylarını tartıştığı dönemde Avrupa ülkelerinden Kızay Irak ve Bağdat’a önemli ziyaretler gerçekleştirildi.

Önceki gün Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve beraberindeki heyet, Erbil’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Barzani tarafından kabul edilen Ashton, “Bölgede kazanılan bu başarıların ne zorluklar içinde elde edildiğini biliyoruz. Kürt halkı, bu gelişmeleri korumalı ve sahip çıkmalı. Kürt yönetimi ile Bağdat hükümeti arasındaki problemlerin giderilmesi gerek” dedi.Barzani’nin sırt çevirmesi çok zor

Bölgede bir Dubai kurma hedefindeki Mesud Barzani’nin dünyaya açılan kapı olarak gördüğü Türkiye’ye sırt dönmesi mümkün değil. Önünde önemli bir seçim varken bu tür bir gerilimin içine girmesi de düşünülemez. Kuzey Irak’ta, eylül ayında başkanlık seçimleri yapılacak.

Aylardır basında tartışma konusu olan seçimlerde Barzani’nin 3. kez başkanlık koltuğuna oturması tartışma konusu. Yasalara göre; en fazla iki kez başkan seçilebiliyor. Ancak Barzani tarafı, ilk dönemin seçimle olmadığını ileri sürerek Barzani’nin tekrar başkan olmasının önünde bir engel olmadığını savunuyor.