SON TV

Fatin Rüştü Zorlu’nun torunu Gezi’ci çıktı

Fatin Rüştü Yener... 60 darbesinden sonra Menderes'le idam edilen Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'nun tek torunu. Gezi eylemlerinde ön saflarda yer alan Yener, AKŞAM'a konuştu: 'Allah memleketi korusun' dedemin son sözleriydi. Annemin bana bıraktığı en büyük miras da buydu.

Fatin Rüştü Zorlu’nun torunu Gezi’ci çıktı

1960 darbesinin ardından Adnan Menderes ve dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile birlikte idam edilen Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu torunu Fatin Rüştü Yener de ‘Gezi’ci çıktı… ‘Bebek zirvesi’ne katılan Fatin Rüştü Yener, toplantıyla ilgili şöyle dedi:

– Biz bir taraf değiliz. Toplantıya katılanlar bir partinin ya da bir grubun içinde yer almamış insanlardı. Görüşmenin amacı da CHP’ye hizmet etmek değildi. Gençler CHP’yi dinledi. CHP de sorunları, yaşanan sıkıntıları dinledi. 15-20 kişinin yer aldığı bir toplantıydı. Biz Kemal Bey’le bir partinin üyesi olarak değil, sade bir vatandaş olarak konuştuk.

– Politikayla ilgilenmediğim için pişmanım. Ailemin canı çok yandığı için politikadan uzak durdum. Politikaya girmeyi düşünmüyorum. Bütün insanları bir araya getiren bir siyasi parti yok. Ben yalnızca insanların yaşamlarına müdahale edilmeyen, her fikre sahip insanın barındığı bir ülkede yaşamak istiyorum.

– Annem Mülkiye’de okurken, bir hocayı görevden aldıkları için eyleme katılmış. Anneannem ‘Emel, ne yapıyorsun?’ diye sorunca annem ‘Yürüyüşe katılıyorum’ diye cevaplamış. Dedem ise ‘O bir bireydir, karışamam’ demiş. Yani annem kendi babasına karşı yürümüş. Bu tür farklılıkların bu ülkede olması gerekiyor.

ETİKETLER: