SON TV

Sahtecilik uzmanını dolandıran taksici yakalandı

Daha önceki yazılarımdan birinde önemli bir kurumda sahtecilik uzmanı olarak görev yapan profesör dostumuzun başına gelenleri yazmıştım. Bindiği taksici çeşitli yollardan 200 TL sahte parayı dostumuza vererek onu zarara uğratmıştı. Şöyle ki arkadaşın verdiği ilk 50 TL’sını ucu yırtık diye iade etmiş, sonraki 50 TL’yi ise “Bu 5 TL, herhalde karıştırdınız” diyerek uzmanımıza 5 TL uzatmış ve bu sefer verilen 100 TL için ise artanını veremeyeceğini söyleyerek geri vermişti. Dostumuz oğlundan aldığı para ile taksi ücretini ödemişti.

Ancak eve gittiğinde bu işlemlerde bir gariplik olduğunu sezerek banknotları kontrol ettiğinde sahteleri ile yer değiştirdiğini görmüş ve aldatıldığını anlamıştı. Meğer kâğıt paraları eliyle kontrol ediyor gibi yaparken el çabukluğuyla yanında bulundurduğu sahteleri ile yer değiştiriyormuş.

Ünlü sahtecilik uzmanı dostumuz sahte banknot ile dolandırıldığının farkına varınca polise şikâyette bulunmuştu. Gelişmeleri aktarmak istiyorum:

Yazımızı okuyan ve aynı yolla dolandırıldığını anlayan iki vatandaşımız da polise müracaat ederek suç duyurusunda bulunmuşlar.

Dostumuz sarı taksiden indiği yeri, adresi ve net saatiyle polise bildirmiş. Meğer çok yakında mobese kamerası varmış ve polis, kayıtlardan taksinin plakasını tespit etmiş. İş bitmiş mi? Hayır. Çünkü sarı taksinin plakası da sahteymiş. Aynı plakaya sahip üç sarı taksi Ankara’da trafikteymiş meğer.

Ancak dolandırıcı sahte plakalı taksi şoförünü polis görüntülerden tespit ederek takibe almış ve suçüstü yaparak yakalamış. Yüzleştirince dostumuz kendini sahte banknotla aldatan sahte sarı taksiciyi hemen teşhis etmiş. Diğer iki mağdur da yüzleştirmede “evet buydu” demişler.

Sahte taksici mahkemece tutuklanmış.

Olayın ilginç yönü ise taksicinin yanında çok miktarda sahte para bulunması. Yeni dolandıracağı müşteriler için hazır bekletiyormuş.

Tabi sahtecilik uzmanı arkadaşımız kaptırdığı 200 TL’nin akıbetini sormuş. Taksi şoförü o parayı

harcadığı için üzerine soğuk su içmesini tavsiye etmişler. Hiç olmazsa başkası zarar görmeyeceği için dostumuz yine de mutluydu.

Böylesine karmaşık bir sahtecilik olayını zayıf bulgulardan yola çıkarak çözen emniyet güçlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

YAZARIN SON YAZILARI
Yaşlılıkta cinsellik - 17 Şubat 2017
Anne ile sohbet - 10 Mayıs 2016
Yürüyüş - 2 Ocak 2016
İyilik terapisi - 6 Ekim 2015