SON TV

Az kalorili yaz içecekleri

Asitli içecek içmek istemiyorsanız kendi içeceğinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. İşte, yaz aylarında kolayca yapabileceğiniz, bunaltıcı havalarda imdadınıza yetişecek sağlıklı ve düşük kalorili içecekler!

Az kalorili yaz içecekleri

Sıcak yaz günlerde serinlemek isteyenler için düşük kalorili yaz içeceklerini Diyetisyen Canan Aksoy anlattı:

Düşük tansiyonlular için ayran
Yazın hava sıcaklığının artmasıyla beraber, vücut sıcaklığını korumak için terleme artar ve elektrolit kaybı başlar, düşük tansiyonu olanlar veya tansiyonu düşmeye eğilimli bireylerin tansiyonlarının daha da düşmesi ihtimali yükselir. Elektrolit dengesini tamamlamak için sağlıklı bir içecek olan ayranı içindeki elektrolit miktarını artırarak hazırlamak mümkün.
3 çorba kaşığı yoğurt, 1.5 çay bardağı su, 1 tane maden suyunu bir arada güzelce çırpın, bir çimdik tuz ilave edin. İsterseniz içine taze- kuru nane ilave edebilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan bir bardak ayran yaklaşık 55- 60 kalori gibi düşük bir enerji içeriğine sahiptir.

Soğuk çaylar
Bitki çayları illa sıcak içilecek diye bir şart yok. Birkaç yaprak ıhlamur, elma kabuğu, kabuk tarçın, karabiber ve kakuleyi bir taşım kaynatıp daha sonra buz ilavesiyle içebilirsiniz farklı bir tat ararsanız.
Kalorisi olmayan bur çay hem farklı bir tat arayıcınıza hem de sıvı ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Az şekerli düşük kalorili limonata
3 limonun kabuklarını rendeleyin. 5 çorba kaşığı şeker, 3 limonun suyunu koyup bir taşım kaynatın ve süzün, üzerine 4 bardak su ilave edin. Bol buz ve taze nane yapraklarıyla servis edilebilir.
Şeker yerine tatlandırıcı da kullanabilirsiniz.
Tatlandırıcıyla yapılmış limonatanın enerjisi yok denecek kadar azdır, şekerle yapılmış limonata ise yaklaşık 40 kaloridir.
Soğuk çorba
Çorbalar kışın tercih ettiğimiz, yaz gelince pabucunu dama attığımız besinlerimizden.
Zayıflama diyetlerinde hem düşük enerjileri hem de hacmen yüksek olduğu için sevdiğimiz bu besinlerden sıcaklarda kaçmamak için soğuk çorba içebiliriz.
1 bardak ayranın içine 2 çorba kaşığı haşlanmış buğday, 1 çorba kaşığı haşlanmış nohut veya barbunya koyun, kuru nane-kekik ilavesiyle için.
Öğünlerde daha kolay doymanızı sağlayacağı gibi enerjisi 100 kalori civarındadır.

Meyveli süt
1 muz veya 5–6 tane çileği blenderdan geçirin, üzerine bir bardak süt ilave edip karıştırın.
Bir bardak muzlu süt 210 kalori civarındayken, çilekli süt 150 kaloridir. Kalsiyum ihtiyacınız için bir alternatif olan bu içecek, sağlıklı bir ara öğün olarak kullanılabilir.
1 kaşık nescafe de ilave edebilirsiniz, buz ilavesiyle için.
Nescafe ve buz ilave ettiğiniz zaman da soğuk kahve hazırlamış olursunuz. İyi bir kalsiyum kaynağı olan bu içeceği farklı bir ara öğün tadı olarak kullanabilirsiniz.

Kompostolar
Taze meyvelerden yapılan, çocukluğu hatırlatan yaz içeceği.
Çilek mevsimi olduğu için düşük kalorili bir çilek kompostosu tarifi: 6 bardak suyun içine 2 su bardağı splenda koyup bir taşım kaynatın, yıkadığınız çilekleri bu karışımın içine koyup bir tasım daha kaynatın. 8 kase çilek kompostosu çıkacaktır.
1 kase kompostoyu bir porsiyon meyve yerine tüketebilirsiniz.

Alkol alanlar için light mojito
Hazırladığınız limonatayı kullanabileceğiniz gibi, piyasadaki light limonatalar da yapabileceğiniz bir kokteyl.
Bir lime (yeşil renkli minik limonlar) sıkın, birkaç tane nane yaprağını 1 çorba kaşığı sekerle ezin, üzerine bir tane maden suyu ve bir bardak limonata ilave edin 25 cc rom, 25 cc tekila koyup bol buzla ve nane servis edin.
Alkol alanlar için düşük kalorili yüksek hacimli bir kokteyl hazırlamış olursunuz.