SON TV

Dalan’ın kasasını o soymuş

Ergenekon davasının firari sanığı Bedrettin Dalan’ın kurucusu olduğu İSTEK Vakfı’nın kiralık kasasındaki hatıra paralarını, güvenlik görevlisi M.Y.’nin çaldığı ortaya çıktı

Dalan’ın kasasını o soymuş

İstanbul Sirkeci’de beş müşteriye ait kiralık kasaların boşaltıldığı bir bankada, Ergenekon firarisi Bedrettin Dalan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bastırıp bir kısmını İSTEK Vakfı’na bağışladığı altın ve gümüş hatıra paraları çalındı. Milliyet’ten Esra Ulus’un haberine göre hırsızlık olayı, banka yetkililerinin tadilat nedeniyle müşterilerden A.B.’yi şubeye davet etmesiyle ortaya çıktı. Şubat ayında bankaya giden A.B. 500 bin lira değerindeki ziynet eşyalarını sakladığı kasanın boş olduğunu görünce bankaya dava açtı. Yapılan incelemede aralarında İSTEK Vakfı’nın bulunduğu dört müşterinin daha kasalarının boşaltıldığı belirlendi.

Mesai bitiminde yapmış

Dalan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde hayata geçirdiği “Büyük İstanbul Çevre Koruma Projesi”ninin anısına Darphane’de “1988 Mavi Haliç” ibaresiyle bastırdığı ve İSTEK Vakfı’na bağışladığı 388 altın ve 200 gümüş hatıra parasının çalındığını iddia eden vakıf da şikâyetçi oldu. Bankanın kamera kayıtlarını inceleyen polis, M.Y adlı güvenlik görevlisini tutukladı ve hakkında dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı’nın iddianamesinde güvenlik görevlisinin aralarında İSTEK Vakfı’nın da bulunduğu 6 kasayı nasıl soyduğu detaylarıyla anlatıldı. İddianamede, olayın ihbar üzerine ortaya çıktığı ve 2013 Ocak ve Şubat ayları içinde kasaların açıldığı belirtildi. Bankaya ait güvenlik kameraları incelendiğinde M.Y’nin kiralık kasa müşterilerinin evraklarının bulunduğu dosyaları banka görevlilerinin olmadığı zamanlar “öğle tatili ve mesai bitiminden sonra” karıştırdığının tespit edildiği ifade edildi.

45 yıla kadar hapsi istendi

Yüksel’in kasaları açmadan önce güvenlik kameralarını devre dışı bıraktığı iddianamede, “Bankada bulunan kılavuz anahtarını kullanarak hırsızlık yaptığına ilişkin bilgiler elde edilmiştir” denildi. M.Y’nin bu şekilde İSTEK Vakfı’nın yanı sıra 5 banka müşterisinin kasasından hırsızlık yaptığı, bu nedenlerle hakkında ayrı mahkemelerde dava açıldığı anlatıldı. Güvenlik görevlisi M.Y. hakkında “aletle kilit açmak suretiyle hırsızlık” suçunu birden çok kez işlediği ve olayın banka gibi bir tesiste işlenmesi nedeniyle 27 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istendi. M.Y.’ye yardım eden 2 kişi hakkında da dava açıldı.

ETİKETLER: