SON TV

Casus kuş ortalığı karıştırdı

Elazığ'ın Ağın İlçesi’ne bağlı Altınayva Köyü’nde, ayağında halka ile bulunan kuş, casus muamelesi gördü.

Casus kuş ortalığı karıştırdı

Elazığ’ın Ağın İlçesi’ne bağlı Altınayva Köyü’nde köylüler ayağında halka takılı halde buldukları kerkenez kuşunu, casusluk faaliyetinde kullanıldığını düşünerek Kaymakamlığa götürdü. Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne götürülen kuşun röntgeni çekildi. Kuşun ayağındaki halkanın üreme alanları ve göç takvimini izlemek için takıldığı ortaya çıktı.

Ağın İlçesi’nin Altınayva Köyü’nde köylüler, bir ayağında halka takılı olan kerkenez kuşu bulup Kaymakamlığa götürdü. Ağın Kaymakamı Nedim Akmeşe de kuşu Doğa Koruma Milli Parklar 15’inci Bölge Müdürlüğü Şube Müdürlüğü’ne teslim etti. Tüm bu süreç boyunca kuşun ayağındaki halkanın yabancı bir devlet tarafından casusluk amacıyla takıldığı iddiaları ortaya atıldı.

RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

Kuş en son Elazığ Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne götürüldü ve röntgeni çekildi. Uzmanların yaptığı incelemeden sonra halkanın, halkanın üreme alanları ve göç takvimini izlemek için kuşun ayağına takıldığı ortaya çıktı.

Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü Elazığ Şube Müdür Vekili Güntaç Kayapınar, yazılı açıklamasında, halkalamanın, kuşların göç yollarının, kışlama ve üreme alanlarının, göç takviminin, göç stratejilerinin ve popülasyon dinamiklerinin aydınlatılması konusunda en çok veriyi sağlayan yöntem olduğunu belirterek, şöyle dedi: “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca koruma altına alınan yırtıcı kuşlardan olan Kerkenez kuşu, Elazığ Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi’ne götürülerek gerekli tetkikler yaptırılmış ve hayvanın sağlık durumunun iyi olduğu ve üzerinde halka dışında herhangi bir cihazın olmadığı çekilen röntgen sonucunda görülmüştür. Halkalı Kerkenez kuşu Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ndeki ilgili birimlere gerekli bilgiler verildikten sonra şube müdürlüğümüz personeli tarafından 25.07.2013 tarihinde Harput bölgesinde doğaya bırakılacaktır” dedi.

Kayapınar, vatandaşların doğada özellikle bilimsel amaçlı takılmış halkalı kuşları bulmaları halinde kendilerine getirip teslim etmelerini istedi.