SON TV

Yüz naklinde bir büyük başarı daha

Türkiye'nin beşinci yüz nakli yapılan Recep Sert, yoğun bakım ünitesindeki tedavisi tamamlanarak servise alındı.

Yüz naklinde bir büyük başarı daha

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Rekonstrüktif ve Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 gün önce tam yüz ve çene nakli yapılan Recep Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Sert’in diğer yüz nakillerine göre daha uzun süreyle yoğun bakım ünitesinde kaldığını hatırlatan Özkan, bu durumun hastanın uyumu, ağız içinde yaralar olması, daha komplike bir ameliyat geçirmesinden kaynaklandığını ifade etti.

Sert’in kendileriyle iletişim kurduğunu, rahatlıkla görebildiğini dile getiren Özkan, “İl dışından gelen yakınları da Sert’i gördü. Saat 09.00 itibarıyla Recep Sert’i normal servise aldık. Hastanın cerrahi olarak en önemli süreç olan 10 günlük dönemi başarıyla atlattık. Bu süreçte herhangi bir komplikasyon yaşanmadı. Şimdi önümüzde ilaç komplikasyonu açısından riskli olan 1 aylık dönem var” dedi.

Hastanın önceki yaşamında boğazdan nefes aldığını belirten Özkan, şöyle konuştu:

“Bu sıkıntısını da çözmek istiyoruz. Önceki diliyle yeni naklettiğimiz çene arasındaki bağlantının kurulmasını planlıyoruz. Bunu 2 ay sonra yapacaktık ancak daha yakın bir zamanda yapmayı düşünüyoruz. Hastanın normal yollardan nefes alması ve rahat bir şekilde yiyip içmesini planlıyoruz. Umarım Recep Sert, taburcu edildikten sonra normal yollardan yemeğini yiyecek.”

– Uzayan sakalları haftaya kesilecek

Özkan, Sert’in yüzünde diğer yüz nakillerine göre daha çok ödem olduğunu belirtti. Sert’in sakallarının uzadığını ifade eden Özkan, “Haftaya tıraşını yaparız. Ödemleri biraz azalınca 15 gün içerisinde yüzünü de göstereceğiz” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal da Recep Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu, bu durumun kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. Ünal, Türkiye’de yapılan 5 yüz nakliden 3’ünün Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yapıldığını, bu durumun kendilerini gururlandırdığını dile getirdi.

Tatil için geldiği Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın yüzü ve çenesi, 18 Temmuz’da Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Recep Sert’e nakledilmişti.

ETİKETLER: