SON TV

Adolf Hitler çalmış İngilizler de satmış

İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler'in Çekoslovakya'dan çaldığı altınları İngiliz'ler'in sattığı ortaya çıktı.

Adolf Hitler çalmış İngilizler de satmış

Hitler’in Çekoslavakya’dan çaldığı altınları İngiliz Merkez Bankası aracılığıyla sattığı ortaya çıktı.

Hitler’in Çekoslavakya’da çaldığı altınları, İngiliz Merkez Bankası’nın sattığı iddia ediliyordu. Ancak İngiliz Merkez Bankası bu iddiaları reddetmese de, bu olaydaki rolünün abartıldığını savunuyordu.

1950 yılında kaleme alınmış ve dün açıklanan resmi bir belge bu konudaki sis perdesini ortadan kaldırdı. Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Almanyası Eylül 1938’de Çekoslovakya’yı işgal etti. İşgalden 6 ay sonra 1939 Mart ayında Uluslararası Ödeme Bankası, İngiliz Merkez Bankası’ndan bir istekte bulundu.

Uluslararası Ödeme Bankası Başkanı Alman Otto Niemeyer, Çekoslavakya Merkez Bankası’na ait 5.6 milyon sterlin (Bugünkü değeri 300 milyon sterlin) değerindeki 2 bin altın külçesinin Almanya Merkez Bankası (Reichsbank) hesabına aktarılması için İngilizlerden yardım istedi.

NTV’nin haberine göre; İngiliz Merkez Bankası ise, İngiliz hükümetinin bilgisine başvurmadan söz konusu altınların Reichsbank’ın hesabına geçmesine aracılık etti.

Bu olayın gerçekleşmesinden sadece 3 ay sonra Hitler, Polonya’yı işgal etti. Polonya’nın işgal edilmesi sonrasında İngiltere, Almanya’ya savaş ilan etti. Bu tarihten sonra İngiliz Merkez Bankası’nın, çalıntı Hitler altınlarına aracılık etmesinin önüne geçilmiş oldu.

ETİKETLER: