SON TV

Yeni sezon, transferler ve niceleri

Ağustos ayına da geldik birkaç gün sonra geçtiğimiz sezonun kupa sahibi takımları olan Galatasaray ve Fenerbahçe yeni sezonun Galası, Premiere’i, Açılışı -ne derseniz artık size kalmış- niteliğindeki Süper Kupa maçında kozlarını paylaşarak sezona merhaba diyecekler.

Peki açılıştan önce Süper Ligimizin “süper takımları” sezon öncesi çalışmaları ve transferler bakımından neler yaptılar, bir göz atalım

Önceliği şampiyon takıma verelim, geçtiğimiz yılki kadrosunu büyük ölçüde koruyan Galatasaray kiralık olarak kadrosunda bulunan Umut Bulut ve Felipe Melo’nun bonservisini alarak oturmuş kadroyu bozmak istemediğini gösterdi, bunun yanı sıra Sivas’tan Erman Kılıç ve savunmaya Chedjou tansferleriyle kadrosuna derinlik kattı. Federasyonun aldığı yabancı kısıtlaması belki de en başta Galatasaray’ı etkiledi bu sene geçtiğimiz yıllardaki gibi sansasyon yaratan transfer yapamadılar ama başarılı kadroyu korumakta bir nevi başarıdır. Ciddi takımlarla yaptıkları hazırlık maçlarındaki görüntüsü gol bulmakta zorlanmayan ama savunmada açık veren bir görünüm içerisindeler, hiç şüphesiz bu haftasonu oynayacakları Arsenal ve Porto maçlarındaki performansları daha belirleyici olacaktır.

Fenerbahçe ise; transfere hızlı bir giriş yapıp Bruno Alves gibi bir savunmacı yanına da Kadlec’i aldılar. Ülkeyi bilen uyum sorunu yaşaması düşünülmeyen Holmen ve yerli kadroyu genişletip on bir’i zorlayacak bir isim olan Alper Potuk’ta kadroya katıldı. Ancak en önemlisi bu sene farklı bir hocayla çalışacaklar, tempolu, hızlı bir şekilde kaleye gitmeyi seven, sürekli hücumu düşünen biri Ersun Yanal, istediklerini yapabilirse başarı ona kucak açabilir.
Yavaş yavaş oturacak olan sistemde, ilk baktığımızda hazırlık maçlarında çok ciddi takımlarla oynamamalarına rağmen iyi performans gösteremediler. Kaldı ki Çarşamba gecesi ilk resmi maçlarını oynadılar oyun iyi değildi ama skor iyiydi oynadıkça daha iyi olmaları muhtemel ama şu an ki görünüm iyi değil.

Gelelim geçen seneye FEDA diyerek başlayan Beşiktaş’a, geçtiğimiz yıl yüksek ücret alan oyunculardan indirim isteyen, kimisiyle yollarını ayıran takım bu seneye yeni hocaları Slaven Bilic ile başlayacaklar. Sportif Direktörlüğe’de bilgisine ve becerisine güven duyulan Önder Özen’i getirdiler. Kaleye Tolga, defansa Kolombiya’dan Franco, orta sahaya Sezer Öztürk, forvet hattına Eneramo ve son olarakta Hutchison transfer edildi.
Gelen tüm oyuncular bir yana basında çıkan haberlerde Ronaldinho ile dirsek temasında olduklarına dair haberler var. Geçtiğimiz yıl FEDA derken bu sene bu kadar maliyetli ve 3 – 4 yıldır Avrupa futbolundan uzak kalmış birini niye ülkeye getirmek istenir madem Ronaldinho niteliklerinde biri isteniyordu Quaresma niye gönderildi. Sırf isme bakıp heyecanlanmak ne kadar doğru, Ronaldinho’nun gelmesi yanlış başlayan ve sonu belli olan bir hikaye gibi olur. Sonunda yüklü bir tazminat ödenir ertesi yıl yine FEDA denir.

Trabzon da sezona hocasını değiştirerek başladı Tolunay Hoca gönderildi yerine 1461 Trabzon’un hocası Mustafa Reşit Akçay getirildi. Bu kararla birlikte Trabzon kendi özüne dönme girişimlerine başladı, öz kaynaklara dönmek yerinde bir karardı ama yapılış şekli çok da hoş olmamıştı. Transfer olarak yine 1461’den birkaç oyuncuyu bu Trabzona aldılar, iki iyi kalecisinden Tolga Zengin’i Beşiktaş’a verdiler. İsim olarak büyük olan iki tane oyuncu aldılar Malouda ve Bosingwa ikisininde tecrübesine laf edilmez, şehride havaya sokarlar, oyun olarakta bekleneni verirlerse Trabzondan bir sürpriz görebiliriz.

Diğer takımlardan da söz edelim Kasımpaşa Ryan Babel’i getirdi etkili bir isim heyecan yaratmıyor değil doğrusu,
Antalyaspor Milan Baros’u yeniden ülke sınırlarına soktu, kaleye Orduda oynayan Fornezzi’yi aldı takımın başına Samet Aybaba getirildi. Gelecek 10 yılın kadrosunu kurma peşinde olduğunu belirten yönetimi olan Antalyaspor’da yapılan transfer ve söylentilere bakınca denilenle yapılan farklı şeylermiş gibi görünüyor ama haydi hayırlısı diyelim Antalya için.

U-20 Dünya Kupasında dikkatleri üzerine çeken Iraklı Ali Adnan’da Çaykur Rizespor’a transfer oldu, kendisini geliştirmeye devam ederse önü açık olan bir oyuncu ancak başarı yolundaki yürüyüşüne emin adımlarla devam etmesi lazım.

Evet ağırlık olarak dört ileri gelen takıma baktık, sezon başlıyor tüm takımlara başarılar dilerken, güzel, oyun zevki yüksek, keyifli bir sezon olmasını temenni ediyorum.