SON TV

Somali’deki saldırı niçin?

Geçenlerde Somali Büyükelçiliğimize silahlı bir intihar saldırısı oldu. Bir polisimizi şehit verdik, üç polisimiz de yaralandı. Somali’ye Türkiye’nin yardımları çok büyük halbuki. Açlık çeken, yokluk ve yoksulluk içindeki bu ülkeye fedakârca yardım götüren ülkemiz insanına bu saldırı niye?

Somali’de görev yapmış ve orayı bir bilim adamı titizliğiyle gözlemiş bir profesör dostumdan aşağıdaki mektubu aldım. Okuyunca hak vereceğiniz kanısındayım. İşte mektup:

“Sefa Ağabey,

Bildiğiniz üzere Kızılay aracılığıyla Somali’ye gitmiş ve orada bulunmaktan ötürü tecrübe kazanmıştım.
Somali’de Büyükelçilik lojmanlarına saldırı ve bir polisimizin şehit oluşu sonrasında Kızılay bakımından da değerlendirmeniz için görüşlerimi yazma ihtiyacı duyuyorum.

Size daha önce söylemiş miydim bilmiyorum ama Türklere karşı bir saldırı olacağına dair emareler o zamanlar oluşturulmaktaydı.

Hatta orada katılacağım bir dini tören öncesi, Somalili bir çalışan yanıma gelerek katılmamamı ısrarla belirtip belki beni de bir saldırıdan korumuştu.

Alınabilecek güvenlik önlemlerini elbette almak lâzım. Ancak sosyal psikoloji ve politikopsikoloji bakımından da sizin daha iyi değerlendirebileceğiniz bazı basit ama önemli tedbirlere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Şöyle ki;
1) Halk İslâmiyet’e samimiyetle ve kuvvetlice sarılmış durumda. Bu hususlarda hassas. Farzları görünürde yapmayanlara karşı soğuklar. Meselâ benim bulunduğum dönemde bir tane dahi açıkta, onlarla namaz kılan Kızılay görevlisi yoktu. Üstelik ben onlarla birlikte cemaatle namaz kılıyorum diye fotoğrafları mı da (ne işe yarayacaksa) çekmişlerdi. Bu durumda Somalililer bir yandan müteşekkirler ama bir yandan da bize yardım yapıp dinimizi mi elimizden almak istiyorlar bakış açısıyla soğuk ve mesafeli bakıyorlar. Terör örgütlerinin saldırı bilgisini aldıklarında haber verebilecekken vermeyebilir hale geliyorlar diye düşünüyorum.

2) Kadiri tarikatı Somali’de çok yaygın. Oraya gönderilecek insanlar arasında bu hassasiyeti olanlar ve özellikle beş vakit namazı cemaatle kılanlar olması kanımca çok önemli. Hatta maddi yardımdan daha fazla manevi desteğin varlığı veya yokluğuna önem veriyorlar kanaatindeyim.

3) Bir tane dahi başı açık Somalili kadının olmadığı yerde, Sağlık Bakanlığı adına gidenler arasında o tarihte, sadece başı açık olmak değil, safariye gelmiş Avrupalı kadın gibi giyinip görev yapanlar vardı. Oranın hakim kültürünün (haklı veya haksız) değerlendirmesini görmezden gelmek her zaman isabetli olmaz kanaatindeyim. Yaralı polisimizi sedyede acele taşıyan görevliler arasındaki bir kadın görevliyi görünce bu hususu da, yanlış anlaşılmaktan çekinerek, ama Somalilerde olan bir bakış açısının dillendirilmesi gerektiğinden yazıyorum.

4) Somali’de bir koruma mafyası oluşmuş. Oradan ve onlardan koruma almazsanız, yeni istihdamlar için pratik çareler arıyorlar. Onların tek işi ele silah alabilecekleri koruma olmak. Bu sayede kendi toplumlarında da ön plana çıkıyorlar. Ben oradayken bir kaç kez bina kurşunlandı. Ancak bu kurşunlamayı güvenlik tedbirlerini arttırmak için yeni korumalar alınsın diye yaptıklarına dair bir kanaatim var. Çünkü her saldırıdan sonra yeni korumalar istihdam edildi, güvenlik tedbirlerini arttırabilmek için. Yani orada mafyalaşmış gruplar da, terör örgütü görüntüsü altında kendi piyasalarının oluşması için gayret gösterebiliyorlar. Bunlara karşı tedbirli davranmak bir koruma mafyasının kötü niyetli ellerine teslim olmamak gerekiyor. Onları tamamen dışlamak isabetli olmaz ama Büyükelçiliğe ve (işlerini kısmen ellerinden alan) polislerimize yönelen terör saldırısında bu durumun payını da (yeterince dirayetli davranmamak gibi) düşünmek gerekir (bir faydası olacaksa oradaki görüp düşündüklerimi kısa bir kitap olarak hazırlamayı da düşünebilirim.)

Sözün özü. Saygıdeğer tanıdıklarım, Kızılay’da söz sahibi olduğunuza göre oraya dindar ve mümkünse tasavvuf ehli Kızılay elemanlarını gönderin, yoksa alın. Oradakiler Kızılay elemanlarını gönüllerinde korusun, fiilen sahip çıksın.

Selâmlar.”

YAZARIN SON YAZILARI
Yaşlılıkta cinsellik - 17 Şubat 2017
Anne ile sohbet - 10 Mayıs 2016
Yürüyüş - 2 Ocak 2016
İyilik terapisi - 6 Ekim 2015