SON TV

Göz kuruluğundan kendi kanınızla kurtulun

Göz kuruluğunun, hastanın kendi kanından yapılan serumla tedavi etmenin mümkün olduğunu belirtti.

Göz kuruluğundan kendi kanınızla kurtulun

Göz Hastalıkları Uzmanı , Türkiye’de en sık görülen göz hastalıkları arasında yer alan göz kuruluğunun, hastanın kendi kanından yapılan serumla tedavi etmenin mümkün olduğunu belirtti.

Dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ve erken evrede tedavi edilmediğinde körlüğe neden olabilen göz kuruluğu, artık hastanın kendi kanından yapılan serum ile tedavi edilebiliyor.

Gözyaşının yetersizliği veya kalitesinin düşmesiyle oluşan göz kuruluğu, Türkiye’de en sık görülen göz hastalıkları arasında yer alıyor. Göz sağlığı alanındaki son teknolojilerle hastanın kendi kanından alınarak yapılan otolog serum, göz kuruluğu ve göz kuruluğuna bağlı korneada oluşan sorunların çözümünde etkili oluyor.

Açıklamada görüşüne yer verilen Medical Park Fatih Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Mesut Karaatlı, gözyaşının, gözyaşı bezleri ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan tabaka tarafından salgılandığını kaydederek, “Bir kısmı buharlaşarak, önemli bir kısmı da gözyaşı kanalıyla burun içine aktarılarak gözü terk eder. Gözyaşı tabakası kendi içinde üç katlıdır ve bunların herhangi birisinde sıkıntı olduğu zaman kendini göz kuruluğu şeklinde belli eder. İlk olarak batma hissiyle başlayan kuru göz, daha sonra kornea tutulumu ile körlüğe kadar giden bir seyir izleyebilir” ifadelerini kullandı.

Karaatlı, gözyaşı kalitesindeki bozulmanın gözdeki bağışıklık sistemini de etkileyerek göz yapılarını enfeksiyon ve iltihabi olaya karşı korumasız hale getirebileceği uyarısında bulunarak, şunları ifade etti:

“Kimyasal yanıklar, menopoz sonrası durum, anti-alerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları, şeker hastalığı, hipertansiyon, guatr diye bilinen tiroid bezi hastalıkları ve alkol, göz kuruluğuna sebep olabilir. Kuru göz hastalığında en şiddetli tip Sjögren Sendromu diye bilinen, gözde neredeyse hiç gözyaşı olmaması durumudur. Hastanın kendi kanından yapılan otolog serum yönteminin kuru göz hastalığına bağlı kornea ve konjonktiva bozukluklarının tedavisinde kullanılıyor. Hastadan alınan kan 24 saat bekletiliyor ve daha sonra ayrıştırılarak çözeltinin üzerine çıkan serum, belli oranda fizyolojik serumla çoğaltılıp, hastanın gözüne uygulanıyor.”

Karaatlı, buzdolabı koşullarında soğuk zincire dikkat edilirse, bu serumun 7 ile 10 gün arasında uygulanabildiğini aktararak, “Hastanın kendi kanından üretildiği için ‘uyum sorunu’ ve yan etki gibi problemlerle de karşılaşılmıyor. Etkisi birkaç gün hatta bazen birkaç saat içinde başlıyor. Bu tedavide önemli hususlardan biri otolog serumun uygun ve steril laboratuvar koşullarında, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanması” ifadelerini kullandı.

Bu belirtiler göz kuruluğunun habercisi olabilir

Gözlerde yanma, batma ve kuruluk hissi, ‘Kum tanesi kaçmış gibi’ gözde yabancı cisim hissi, gözlerde ağrı kızarıklık, göz içerisinde ve çevresinde mukus iplikçileri (yapışkan bir akıntı), rüzgar, klima, sigaradan rahatsızlık hissi, yoğun batma sonrası aşırı yaşarma, kontakt lens kullananlarda konforun bozulması, lensin sık kuruması ve zaman zaman bulanık görme gibi belirtiler göz kuruluğunun habercisi olabilir.

ETİKETLER: