SON TV

Google’un gözlüğü yasaklandı!

Google’un mucizevi gözlüğü çıkmadan yasaklara konu oldu. Bankadan hastaneye, striptiz kulüplerinden okullara, birçok kuruma Google Glass’la girilmesi yasaklandı

Google’un gözlüğü yasaklandı!

İnternet dünyasının en büyük isimlerinden Google’ın, ‘dünyayı değiştirecek’ diye lanse ettiği buluşu ‘Google Glass’ henüz piyasaya çıkmadan yasaklanmaya başladı. İnternete bağlanarak, bilgisayar gibi çalışan ve aynı zamanda kayıt yapabilen mucize gözlüğün bir çok alanda suistimal edilebileceği düşünülüyor. Gözlüğü kulalanların çok rahat özel hayatın gizliliği kuralını ihlal edebilecek olması da endişe kaynağı. Google Glass sahiplerinin haber vermeden bulundukları ortamda video kaydı yapabilecek olması ise bir çok kurum için güvenlik açısından risk oluşturuyor.

ABD, daha piyasaya çıkmadan adından sıkça söz ettiren Google Glass’ın kullanımını bir çok mekanda güvenlik gerekçesiyle yasakladı.

BU 10 MEKANA GİRİLEMEYECEK

– Bankalar: Gizli belgelerin ve kişisel bilgilerin gözlük sayesinde izinsiz kaydedilebileceği düşünüldüğü için, bankalar ve ATM’lerde gözlük kullanımı yasaklandı.

– Salonlar: Sanat ve spor organizasyonlarının yapıldığı salonlarda, telif hakları açısından, Google Glass’ın kullanılması yasaklandı.

– Soyunma odaları: Soyunma odalarında izinsiz yapılacak çekimler ve görüntülerin kötü amaçlı kullanılması riskine karşılık, bu alanlarda da gözlük kullanımı yasak.

– Sinemalar: Yüksek çekim kalitesine sahip gözlük, sinema salonlarında, filmlerin korsan çekiminde kullanılabileceği gerekçesiyle yasaklandı.

– Ulaşım araçları: Sürücülerin, araba kullanırken dikkatlerinin dağılabileceği gerekçesiyle, gözlük takarak araba kullanmaları yasaklandı.

– Hastaneler: Hasta haklarının korunması için Google Glass’ın hastanelerde kullanımı yasaklandı.

– Okullar: Birçok eğitim kurumu okullara için mucize gözlüğün sokulmasının yasak olduğunu açıkladı.

– Striptiz kulüpleri: Striptiz kulüplerinde yapılan şovların kayıt altına alınması yasak olduğu için, Google Glass ile bu kulüplere girilemeyecek.

– Kumarhaneler: ABD’de Las Vegas ve Atlantic City bölgeleri, Google Glass ile kumarhaneye girmeyi yasakladı.