SON TV

Ülkü Yüzbaşı dolandırıcıların kurbanı oldu

Dolandırıcılar, polisten kaçarken çaldıkları otomobille kaza yaparak bir kişinin ölümüne neden oldular. Ölenin yakınına 37 bin TL tazminat ödeyen Güvence Hesabı, dolandırıcılar yerine arabanın sahibini suçladı ve onlara tazminat davası açtı.

Ülkü Yüzbaşı dolandırıcıların kurbanı oldu

Ülkü Yüzbaşı, 10 Mart 2007’de 4 aylık kızına bebek bezi almak için ablasının gri renkli Golf arabasıyla Okmeydanı’ndaki bir markete gitti. Park yeri bulamayınca aracının içinde bir süre bekledi.

Pusudaki dolandırıcı

Bu sırada elinde araba anahtarlarıyla pusuda bekleyen bir dolandırıcı yanına yaklaştı. Marketin otoparkçısı olduğunu söyleyen dolandırıcı, Ülkü Yüzbaşı’ya, “Ben aracınızı park ederim” dedi. Dolandırıcı arabaya biner binmez hızla uzaklaştı.

Taksiyle takip

O anda aracın çalındığını anlayan Ülkü Yüzbaşı, hemen atladığı bir taksiyle aracı takip etti, ancak bir süre sonra izini kaybetti. Polise gitti ve durumu anlattı. Aracın trafik tesçil işlemleri iptal edildi.

9 ay sonra Ankara’da ortaya çıktı

19 Aralık 2007 tarihine kadar araçtan hiçbir haber alamadılar. Bu tarihte Sincan Emniyet Müdürlüğü’ne telefonla yapılan ihbarda, Gökhan Eke tarafından kullanılan gri renkli Golf marka arabanın çalıntı olduğu belirtildi. Telefonda aracın bulunduğu yer de bildirildi. Polis hemen aracın olduğu caddeye bir ekip çıkardı. Araç şoförü Ömer Gökhan Eke, polisi görür görmez hızla uzaklaşmaya başladı.

Kovalamaca 3 küçük çocuğu yetim bıraktı

Polis takip etti. Kovalamaca, yoldan geçen 3 çocuk annesi Güler Arslan’ın hayatına mal oldu. Gökhan Eke, 3 çocuk annesi Güler Arslan’ı ezdikten sonra başka bir otomobile çarparak durdu. Polisin yaralı Güler Arslan’la ilgilenmesinden yararlanan Gökhan Eke, olay yerinden yaya olarak kaçtı. Yaralı Güler Arslan ise hastaneye yetişemeden hayatını kaybetti. Yapılan araştırmada, Gökhan Eke’nin aracı çaldıktan sonra Serkan Bayhan adına evraklar düzenleyerek aracı trafiğe tesçil ettirdiği ortaya çıktı.

Tazminat davası

Gökhan Eke’nin sahte işlemlerle trafiğe tesçil ettirdiği çalıntı aracın ölümlü kazaya karışması, sigorta şirketleri ile aracın asıl sahibini birbirlerine düşürdü. Çalıntı işlemle trafiğe tescil edilen aracın karıştığı kaza nedeniyle Güvence Hesabı, Güler Arslan’ın eşi ve 18 yaşından küçük üç çocuğuna 15 Nisan 2008 tarihinde 37 bin 511 TL tazminat ödedi.

Güvence Hesabı, ödediği bu bedeli 5 yıl sonra açtığı dava ile aracın gerçek sahibi Mehlika Şehnaz Kayalıbay, aracı çaldıran kardeşi Ülkü Yüzbaşı ve aracın sigortacısı Euroka Sigorta’dan istedi. Hırsızlar yerine sürücü Ülkü Yüzbaşı’yı suçlayan Güvence Hesabı, parayı bunlardan istedi.

Güvence Hesabı, Ülkü Yüzbaşı’nın kazadan 9 ay önce gittiği marketin önünde aracın anahtarlarını tanımadığı birine teslim ettiği için ağır kusurlu olduğunu iddia etti. Güvence Hesabı, Ülkü Yüzbaşı’nın bu kusuru nedeniyle Güler Arslan’ın murislerine 37 bin 511 TL tazminat ödemek zorunda kaldığını hatırlattı. Güvence Hesabı, ödediği tutarın Ülkü Yüzbaşı, aracın sahibi Mehlika Şehnaz Kayalıbay ve aracın sigortalısı Euroka Sigorta’dan faiziyle tahsilini istedi.

Dava dosyasına yanıt dilekçesi koyan davalılardan Euroka Sigorta, arabanın çalınmasında diğer davalı Ülkü Yüzbaşı’nın kusuru bulunmadığını savundu. Market ve alışveriş merkezlerinde aracın park görevlisi olduğu düşünülen kişilere teslim edilmesinin hayatın olağan akışına uygun olduğunu savunan Euroka Sigorta, “Tescil dosyasına çalıntı kaydı düşen aracın trafik sigortası hükümsüzdür” iddiasına bulundu.

Arabanın çalındıktan sonra Serkan Bayhan adına tesçilli olarak trafiğe çıkartıl ve başka bir sigorta şirketine trafik sigortası yaptırıldığını savunan Euroka Sigorta, “Kusurlu olan Trafik Tescil Denetleme Amirliği’dir. Bu nedenle davalı malikin, şoförün ve bizim kusurumuz yoktur. Çalan üçüncü şahıs ağır kusurludur” dedi.

‘Ölen anne de kusurlu’

Euroka Sigorta, “Tek kusurlu kaza yapan şoför değildir. Araçlara ait yolda bulunan kazada vefat eden yaya Güler Arslan’ın da kusuru bulunmaktadır” diyerek davanın reddini istedi.

Dava dosyasına ablası Mehlika Şehnaz Kayalıbay ile birlikte yanıt dilekçesi koyan Ülkü Yüzbaşı ise, olay tarihinde 4 aylık bebek sahibi olduğunu, bebeğinin bez ihtiyacı nedeniyle ablasında arabasını ödünç aldığını belirterek, olay anını şöyle anlattı:

“Beğime bez almak için markete gittim. Marketin önü boştu, tam burada park etmek isterken elinde araba anahtarları olan biri yanıma yanaştı. ‘Markete gelen müşterilerin araçlarını ben park ediyorum, size yardımcı olayım’ dedi. Market için çalışan kahyaya verdiğimi düşünerek anahtarları ona teslim ettim. Arabaya biner binmez hızla uzaklaştı. Taksiyle takip ettim, ancak bir süre sonra izini kaybettim. Ardından da polise gidip durumu anlattım.”

Aracı çalan Gökhan Eke ve Abdullah Eke’ye bu nedenle dolandırıcılık davası açıldığını hatırlatan Ülkü Yüzbaşı, ağır bir dolandırıcılık olayı sonucu arabayı çaldırdığını, durumu polise bildirdiğini, bu nedenle Ankara’da gerçekleşen bir kaza sonucu ödenen tazminattan sorumlu tutulamayacağını belirterek davanın reddini istedi.

ETİKETLER: