SON TV

Demet Akalın’ın bu sözleri ses getirir

Sahnede seksi bir star, özel hayatındaysa tam bir ev kadını. Yemekleri kendi yapıyor, kadın erkek eşitliğine inanmıyor, 'Önce eşimi düşünmek zorundayım,' diyor. Şarkıcı Demet Akalın'la 'evdeki' Demet'i konuştuk

Demet Akalın’ın bu sözleri ses getirir

SABAH Gazetesi’nden Burcu Aldinç’in haberine göre, Demet Akalın’ın hayat hikayesini artık hepimiz az çok biliyoruz. Gölcük’ten pop starlığa uzanan bir yol onunkisi… Bugün hem özel hayatında sular durulmuş hem de kariyerinde istediği noktada. “Geldiğim yeri hayal bile edemezdim,” diye anlatıyor. Sözünü sakınmıyor, içinden geçeni tak diye söylüyor. Ara ara attığı tweet’lerle de magazin gündemini değiştiriyor. Böbreklerindeki rahatsızlık nedeniyle bir aydır evdeydi, yeni iyileşti. Bizi de söyleşi için Beykoz’daki evinde ağırladı. Sıkıldığı her halinden belli. “Tatile çıkmak istiyorum!” diye, yukarıda uyuyan eşi Okan Kurt’a sesleniyor. Otomobil kiralayıp, sırt çantalarıyla yola koyulmakmış hayallerindeki tatil. Geçen yıl Güney Fransa’yı boydan boya gezmişler. Bu yaz da İtalya’ya gitmek istiyorlar. Bahçede oturup ‘evdeki’ Demet’i konuşmaya başlıyoruz. Bizim görmeye alışık olduğumuzdan çok farklı. İşte ‘atarlı, giderli’ Demet Akalın’ın ev halleri…

– ‘Bazen sen hiçbir şey yapmazsın, kader senin intikamını sessizce alır.’ Tam da boşanmalar gündemdeyken attığınız bu tweet bir anda gündem yarattı. Kader kimden intikamınızı aldı? Kime ithafen attınız bu tweet’i?
– (Şarkı söylemeye başlıyor.) Geçmiş zaman olur ki bebeğim… Böyle bir tweet attım, çünkü zamanında benimle uğraşanlar oldu. Onlara ithafen attım. Allah korusun, ben de bir evlilik yaşıyorum. Bu tweet’i birisine gitsin diye atmadım. Geçmişte kalan, takıntılı bir kadın da değilim. Ama gerçekten kader sessizce intikamını alır. Bunu bilir, bunu söylerim.

– Dilinizi tutamıyorsunuz kimi zaman. Söyledikleriniz de sonrasında başınızı ağrıtıyor.
– Haksızlığa uğradığım ya da bana bir şey söylendiği zaman ya da birilerinin arkamdan bir şeyler çevirdiğini gördüğüm zaman cinnet geçiriyorum. Ama artık daha tutarlıyım. İçimdeki saftirikliği kaybetmediğim için oluyor bunlar. Bu yüzden de hep kullanılıyorum aslında. Artık alıştım. ‘Boş ver kullansınlar,’ diyorum. Mesela albüm çıkana kadar her gün arayan insanlar, albümden sonra ne arıyor, ne soruyor.

– Polemik yaratmak, sataşmak bu işin raconu mu? Geçmişte yaptığınız bir açıklama var. ‘Mezardan çıkardığım, gündeme oturttuğum insanlar oldu,’ demişsiniz.
– Bu, artık işin raconu olmuş. Ama ben asla bu yolu izlemedim. Bana kimse destek olmadı. Destek gördüğüm tek insan Emral Avşar’dı. Onun için Hülya Avşar’a çok saygı duyarım. Ara ara mesajlaşıyoruz. ‘Sen ne vefalı kızsın,’ diyor. Yardım ettiğim insanlar da var. Ama samimiyet be ağabey! Bana gelip ‘Ben seninle iki ay görüşeceğim ve seni kullanacağım,’ de. Yeni bir şey duydum mesela. İsim vermeyeceğim, ama albüm stratejisini bana göre belirleyen insanlar var. Bana ne güveniyorsun, şarkılarına güven! Benim böyle şeylerle işim olmaz.

ÇEKİLECEK KADIN DEĞİLİM

– Albümlerin satmadığı, müzik piyasasının durulduğu bu dönemde klip çekmeye, konser vermeye devam ediyorsunuz. Sizi ne farklı kılıyor?
– Benim böyle bir hayalim yoktu. Gölcük’teki o mini etek giyemeyen pısırık kız nasıl bu hale geldi, ben de bilmiyorum. Aslında gazeteci olmak istiyordum. Ama şarkı söylemeyi çok seviyorum. Allah ömür verdiğince şarkı söylemek istiyorum. İşimi yapıyorum. Şarkılarımı kimseye dinletmiyorum. Bana yakışan şarkıları söylüyorum. Şimdi Harbiye Açıkhava konserim var. Ona yoğunlaştım.

– Demet Akalın hem iş hayatında hem de özel hayatında yüzde 100 tatmin oldu diyebilir miyiz? Hangisinde kendinizi daha başarılı görüyorsunuz?
– Mutluyum, hayal bile etmediğim bir yerdeyim. Ama işte tabii ki daha başarılıyım. Eşim bu kadar anlayışlı olmasa, çekilecek kadın değilim.

– 40 yaş olgunluk yaşı derler. Sular durulmadı mı sizde?
– Çok arızalığım kalmadı. Ama hep benim dediklerim olsun istiyorum. Okan da Allah’tan bunu hissedip, sanki kendi isteğiymiş gibi bozuntuya vermiyor. Sağ olsun işime gücüme de çok destek. En başlarda bayağı zorluk çektim. Bilmediği bir ortam, anlatamıyorsun adama. ‘Onlar sadece beni sevenler ve dinlemeye geliyorlar,’ diyorsun, ama anlamıyor.

KADIN ERKEĞİN GERİSİNDE DURMALI

– ‘Kurallar delinmek içindir,’ dediniz ve eşinizin koyduğu kıyafet yasaklarını rafa kaldırdınız. Hiç ilişkiniz uğruna fedakarlık yaptığınız olmuyor mu?
– Mini etek kısmı işin gırgırıydı. Tedavi görmüştüm ve çok kilo almıştım. Kendime de yakıştıramıyordum minileri, mayoları falan. Zaten mayo giymiyorum artık sahnede, yanlış geliyor. Evlendikten sonra frenleme oluyor tabii. Kendimden önce Okan’ı düşünüyorum ‘Acaba ne der, ayıp kaçar mı?’ diye düşünmek zorundayım. Güzel de giden bir ilişkim var. İnsanlar huzurun, mutluluğun, aşkın peşinden koşarken ben bulmuşum! Elbette tutmak için yapmam gerekenler var.

– Kim kimi daha çok seviyor diye sorsam…
– O beni.

– Kadının daha fazla sevmesini bekliyor oysa insan. Günümüzde kadınlar daha mı zor seviyor, daha mı zor güveniyor?
– Evet, ama bunun yaşla da alakası var. Kazık yiye yiye güvenin sarsılıyor. Belki de karşına son çıkan adam gerçekten güvenebileceğin adam… Ama ona gelene kadar güvenin sarsılmış. Tabii ki insan her ilişkiye karşısındakine güvenerek başlamak istiyor, ama her zaman öyle olmuyor. Her zaman karşısındaki insan o kadar iyi niyetli olmayabiliyor. Bilemem ki ünüme mi, parama mı geliyor?

– Evde nasıl bir kadınsınız? Kadınlıktan anladığınız nedir?
– ‘Kadın erkekle eşittir,’ diyenlerden değilim. Öyle bir şey yok! Kadın elini tutmaz adamın. Vücut diline bakan uzmanlar diyor ya, çiftlerin el ele tutuşmalarından iplerin kimin elinde olduğu anlaşılıyor. Geçen bir kız arkadaşıma ‘Adamın elini niye sen tutuyorsun, niye sen öndesin?’ dedim. Çünkü fotoğrafta bile anlaşılıyor kimin güçlü olduğu. Tamam güçlü kadınım, eyvallah. Atarlıyım, giderliyim ama ben yine de her yerde kocamın sözü geçsin isterim. Ne kadar güçlü kadın olursan ol, dünyayı yönetecek kadar güçlü ol, Amerikalı ol, film yıldızı ol, fark etmez. Görmüyor musun, Angelina Jolie bile adamın gerisinde duruyor! Kadın erkeğin gerisinde durmalı. Dünyanın en güçlü kadını da olsan bir erkeğin gücüne, şefkatine, sahiplenmesine, elini tutmasına ihtiyacın vardır. Kimse ‘İstemem,’ demesin.

– Eşinizle aranızdaki yaş farkı sorun oluyor mu?
– Benden 10 yaş küçük. Bir tek araba kullanırken ‘Ben senden daha iyi kullanıyorum,’ diyorum. 10 yıl ilerideyim ne de olsa. Bunun dışında ilişkide bugüne kadar bir kavgamız gürültümüz olmadı.

TELEVİZYON İŞİNİ PARA İÇİN YAPTIM

– Yoğun iş temposundaki birçok kişi gibi sizin de kafe açma hayaliniz varmış…
– Evet. En azından masum bir hayal. Bu kış kesinlikle bir yemek kursuna gideceğim. Sertifika almak istiyorum. Okan’la bu yaz bir restoran açmayı düşünüyorduk. Allah’tan girmedik, batardık.

– Geçtiğimiz sezon bir TV programında jüri üyesiydiniz.
– TV işini para için yaptım. Bunu açık yüreklilikle söylüyorum. Adamlar 13 bölüm için nakit para verdi. Ben de yürüdüm gittim. Bir daha teklif gelirse, yine yaparım. Parayı kim sevmez ki?

– Bir dönem epey para harcıyordunuz. Şimdi parayı neye yatırıyorsunuz?
– Koca parası yemiyorum; kendim kazanıp, kendim harcıyorum. Bir dönem Louis Vuitton’a gidip indiriyordum vitrinleri. Şimdi geçip gidiyorum mağazanın önünden. Bir süre sonra geleceği düşünmeye başlıyorsun. Annem ‘Çula çaputa verdiğin parayla bir ev daha alırdın,’ diyor. Ama şimdi kafam rahat. Üzerimde hakkı olan dayıma ev aldım. Kuzenlerime ve kardeşime de aldım. İlk önce aileme bakmakla yükümlüyüm.

MASUM BİR HAYALİM VAR, O DA KAFE AÇMAK

– Böbreklerinizdeki rahatsızlık sebebiyle bir aydır evdesiniz. Evde vakit geçirmeyi sever misiniz?
– Evi seviyorum, daha çok mutfakla alakam var. Yemek yapıp, arkadaşlarımı ağırlamayı seviyorum. Bu Ramazan çok bereketli geçti; yengeler, dayılar, kuzenler, kayınpeder, eltim falan. Büyük sofralar kuruldu hep. – Eşinizin ailesiyle aranız nasıl? – İyi, sıkıntı yok. Onların bir ayakları Mersin’de. Kaynanam orada. Kayınpeder bizde kalıyor 10 gündür. Allah’tan ev büyük. Sabahları çok erken kalkıyor yalnız. Ben de tam yeni uykuya dalmış oluyorum. Rahatsızlığımdan dolayı uyku düzenim berbat. Sivri dilliyim ya, arada ‘Sabah o sesler, o telefonlar olmasa mı?’ diye söyleniyorum. Çok ayıp adama, değil mi?

– Nasıl hitap ediyorsunuz kayınvalideniz ve kayınpederinize?
– Abdi Baba ve Yıldız Anne diyorum. Öyle anne, baba demiyorum.

– Kayınpederinize yemekleri kendi elinizle mi yapıyorsunuz?
– Ramazan’da sahura kalkmadım. Kendi kalkıp yedi. Neyse ki kuzenlerim de buradaydı. Tatarız ya, mantılar, börekler yaptılar. Ben Boğa burcu olarak sofra düzenlerine karıştım. Ama hasta olmadığım zamanlar yemekleri ben yapıyorum. Okan kahvaltı etmiyor Allah’tan.

UYUŞTURUCU KULLANANLARI AKLIM HİÇ ALMIYOR

– Şöhreti kaldıramadığınız zamanlar oldu mu hiç? Bu yüzden uyuşturucu madde kullandığını söyleyenler oluyor.
– Büyük sorunlar, insanın hayatından ders çıkarmasını sağlıyor. O uyuşturucu alınan insanlara bakıyorum da, anlamıyorum. 41 yaşımdayım. Ben de gençlik döneminden geçtim, çok gezdim. Çok büyük paralar kazandım. Kimsenin hayal edemeyeceği yerlerde tatil yaptım. Her görgüsüzlüğü yaşadım, bazen görgüsüzlük yapmaya da devam ediyorum. Ama hayatımda bir kez bile uyuşturucuyu merak edip deneyeyim demedim. Aman alışırım falan diye korktum. Büyük sanatçıları görüyoruz. Biri kendini çiftliğe kapıyor, biri kendini kumara veriyor… Bu konuda kendimle gurur duyuyorum. Küçük yerden gelmemin etkisi de var. Bir yerde hep frenliyor.

AİLEMLE RUH DETOKSU YAPIYORUM

– Küçükken Kur’an kurslarına gitmişsiniz.
– Evet, Allah’a inancım sonsuz. Benim bu olduğum noktaya gelmemde de Allah’a olan inancımın etkisi büyük. Sonrasında ise aileme olan bağlılığım geliyor. Bazen onlar olmasa, uçurumdan düşebilirdim diye düşünüyorum. Bence inançlı ve ailesine bağlı insanlar daha güzel yol alıyor. İlla ki Gölcük’e gitmeli ve onlarla sohbet etmeliyim. Ailemle ruh detoksu yapıp işime dönüyorum. Evvel Allah her şeye yetişiyorum.

0/5 (0 Reviews)