SON TV

Google Street View sürücüsünü Tayland’da esir aldılar

Google Street View Sürücüsü, baraj inşaatı keşfi için resim çekmediğine dair, Buddha heykeli üstüne yemin edince, halk tarafından serbest bırakıldı.

Google Street View sürücüsünü Tayland’da esir aldılar
  • Dünya
  • 15 Ağustos 2013 18:57

Google Street View arabası Tayland’ın kuzeyindeki Sa-eab kasabasına ulaştığında kasaba halkı, uzun süredir dedikodusu süren ve istenmeyen baraj inşaatı için keşif resimleri çekildiğini sanarak, aracı durdurup sürücüsünü esir aldı. Halk, sürücüyü kasaba merkezine götürerek burada sorguya çekti. 20 kişilik grup, ikna olmak için, sürücüyü bu defa kasaba mabedine götürerek, Buddha heykeli üstüne zorla yemin ettirdi. Halk, sürücünün baraj inşaatı keşfi için gelmediğini Buddha heykeli üzerine yemin etmesinin ardından, ikna olarak, sürücüyü ve aracı serbest bıraktı.

Kasaba halkı gerçeği anladıktan sonra sürücüden ve Google’dan özür diledi. Kasaba sözcüsü, uzun süredir yapılacağı konuşulan baraj için keşif çalışması yapıldığını sandıkları için böyle bir eylem yaptıklarını ve üzgün olduklarını belirtti.

Google sözcüsü Taj Meadows, yaşanan olayı doğrularken, her yeni projede bu tip yanlış anlaşılmalar olabileceğini ve buna önceki deneyimlerinden alışık olduklarını, Street View Projesi’nin Tayland’ın kanunlarına uygun olarak devam edeceğini açıklamakla yetindi.

2011 senesinde, Tayland Turizm Bakanlığı ve Google, Tayland’ın önemli cadde, sokak ve turizm merkezlerinin Street View üzerinde yer alması amacıyla bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşmaya göre Google Street View araçları, bakanlık tarafından belirlenen, turizm ile ilgili yerler öncelikli olmak üzere cadde ve sokakları internet üzerinden ulaşılabilir kılacaktı.

Google Street View gariplikleri

Google Street View Nedir?

Google Street View, dünya üzerindeki cadde ve sokakların panoramik fotoğraflarının yer aldığı bir web hizmeti. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki cadde ve sokakların panoramik fotoğraflarının yer aldığı bu hizmete görsel sağlamak için dünyanın birçok ülkesinde Google Street View araçları dolaşıyor. Google Street View‘a Google Haritalar üzerinden ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: