SON TV

Şahin arabalar artık hurdalık

Murat 124'lerin ardından, 'Şahin, Serçe' gibi emektar otomobiller de hızla hurdaya ayrılıyor.

Şahin arabalar artık hurdalık

Konya’da ikinci el otomobil galerisi satış müdürü Abdullah Şirin, yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye’de lüks araç kullanımının önemli ölçüde arttığını, bunun ikinci el pazarında bariz şekilde görüldüğünü söyledi.

15 yıl öncesine kadar hem galeri sahiplerinin hem de vatandaşın lüks araçların yanına dahi yaklaşamadığını ifade eden Şirin, “Lüks otomobillere karşı son yıllarda önemli talep artışı oldu. Lükse öyle yoğun ilgi var ki; eski Şahin’lerin yerini belli yaşın üzerindeki Volkswagen, Audi, BMW ve Mercedes gibi lüks sınıf araçlar aldı” dedi.

Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Adem Uzman da kredi faizlerinin düşmesi, sürekli yenilenen teknoloji ve buna bağlı olarak ikinci elde fiyatların düşmesi gibi nedenlerle, artık orta gelir grubunun da lüks araçlara binebildiğini dile getirdi. Uzman, şunları kaydetti:

“Lüks araca binmek isteyenler, haksız sayılmazlar. Şahin, Serçe gibi artık devri bitmiş eski araçlardan insanlar artık ister istemez uzaklaşıyor. Bu araçlar hem çok arıza yapıyor hem de yeni otomobillerle karşılaştırılamayacak kadar, güvenlik, konfor ve yakıt ekonomisinden uzak. Yeni araçlar, yormayan yolculuk, klima ve otomatik vites gibi pek çok önemli avantaj sunuyor. Eski araçlara göre üst düzey konfor sunan ikinci el lüks otomobillerin fiyatları da uygun. Bu konforlu araçlarda eskisi gibi servis ve yedek parça sıkıntısı da çekilmiyor. Tabii, gelir seviyesinin yükselmesi, kredilerin faiz oranlarının düşmesi ve araçlarda can güvenliği kriterine verilen önemin artması, insanları lükse sevk etti.”

– Emektarın son durağı hurdalık

Konya Hurdacılar Odası Başkanı Muammer Verim ise devletin, ülke ekonomisine ve çevreye sorun olmaya başladıkları için belli yaş üzerindeki araçların hurdaya ayrılmasını teşvik ettiğini söyledi.

Trafikte de çeşitli sıkıntılara neden olan eski model araç sahiplerinin çoğunun, otomobillerinin arıza çıkarması, günümüzün asgari konfor beklentisinden uzak olmaları gibi nedenlerle bu taşıtlardan kurtulmak istediklerini anlatan Verim, şöyle devam etti:

“Teknolojileri eskiyen, sahibine artık yük olmaya başlayan otomobiller, halen, pek çok Anadolu kentinde veya kırsalda azımsanamayacak oranda kullanılıyor. Bunun yanında hurdaya ayrılan araçların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son 7-8 yılda eski model araçların yaklaşık yüzde 80’i hurdaya ayrıldı. Kalan yüzde 20’si ise klasik araba sevenlerin ve bu araçlara tutkuyla bağlanmış kullanıcıların elinde… Ancak, birkaç yıl sonra, tıpkı Murat 124’ler gibi Şahin ve Serçe benzeri araçların da büyük ölçüde ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Çünkü bizde lüks düşkünlüğü var. Bu durum, lüks araç kullanımı önümüzdeki yıllarda daha da artırır.”

ETİKETLER: