SON TV

Boğaziçi Üniversitesi mescidine kavuştu

Bu sene 150. yılını kutlayan Boğaziçi Üniversitesi, kampüste mescit açılması talebi üzerine Kilyos Kampüsü'nde 'mescit açtı

Boğaziçi Üniversitesi mescidine kavuştu

Boğaziçi Üniversitesi, kuruluşunun 150. yıldönümünde “ibadet odası” açtı. T24’ün haberine göre, üniversitede ibadet etmek isteyen Müslüman öğrencilerin uzun süredir dile getirdiği “mescit” talebi üzerine Yönetim Kurulu’nun kış aylarında Kilyos Kampüsü’nde açılmasına karar verdiği “ibadet odası” faaliyete geçti. Yönetim Kurulu’nun odaya “mescit” adını vermemesi “Alevilerin ve gayrimüslimlerin de ibadetlerini bu odada gerçekleştirmelerine olanak sağlamak”la gerekçelendirildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Kadri Özçaldıran’ın rektör olduğu 2009 yılında öğrenciler yaklaşık bin imza toplayarak Hisarüstü’nde yer alan Güney Kampüs’te mescit açılmasını talep etti. Özçaldıran talebe olumlu yanıt vermezken 2012’de rektörlük görevini üstlenen Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun döneminde bazı öğrenciler üniversitede mescit açılması için kampanya başlattı. Kampanya kapsamında üniversitede seyyar mescit kuruldu, bogazicinemescid.blogspot.com adresi açıldı ve Twitter’da sayıları 3 bini bulan kullanıcılar #BogazicineMescid hashtagiyle tweet attı.

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu’nun kış aylarında yaptığı kurul toplantısında konu gündeme alındı ve Kilyos Kampüsü’ne “ibadet odası” açılması kararı alındı. Kararda, Hisarüstü’nde bulunan Kuzey, Güney ve Hisar kampüslerinin yakınlarında cami bulunması, ancak Kilyos Kampüsü yakınlarında namaz kılınacak mekân olmaması rol oynadı.

Yönetim Kurulu’nun öğrencilerin talep ettiği “mescit” yerine “ibadet odası” ifadesini tercih etmesinin nedeni de ibadet etmek isteyen Alevi ve gayrimüslimlere yönelik ayrımcılık yapmamak. Bu nedenle 1. Kilyos Yurdu’nun bodrum katına kurulan ibadet odasında hiçbir dine ait sembole yer verilmedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Kampüsü’nde açılan ibadet odasından bazı kareler şöyle:
.

.