SON TV

Kırılma anı ve değişim psikolojisi

Değişim psikolojisi ve davranişsal değişim yönetimi incelendiğinde, insan yaşamında meydana gelen ve güçlü nörolojik izler bırakan kırılma anlarınının (breakthrough) en temel değişim unsuru olduğu gözlemlenmiştir.

İnsanız sonuçta, etten, kemikten; zihnimizdeki kimyasal ateşlenmelerden DNA’larımıza kodlanmış otomatik dürtülerimize kadar aynı işletim sistemine sahip bireyleriz. Dolayısıyla hepimiz yaşarız benzer kırılma anlarını hayatımızda:
Hani herşey üzerinize geliyormuş gibi hissettiğinizde, hayat sanki size en büyük rakip olmuş ve sizi gitmek istediğiniz yönün tam tersine sürüklüyormuş gibi geldiğinde, ne yaparsanız yapın bir türlü istedığınız sonuca ulaşamayacağınızı düşünüp kalbinizin bu kadar acıya artık katlanamayacağına inandığınız o kırılma anında… Herşeyi bırakıp kaçmak istediğiniz, avazınız çıktığı kadar bağırıp isyan etmek, yokolmak istediğiniz o kırılma anında… İşte tam da o sihirli anda… Bırakın gerçekten kırılsın herşey içinizde! Çünkü kırılacak olan tek şey, yıllarca ve yıllarca sorunlara odaklanmaktan katılaşmış ve siz farkinda olmadan, her geçen gün, sizi potansiyel gücünüzden alıkoymaktan damar damar güçlenmiş ve kalınlaşmış nörolojik zincirleriniz olacak zihninizde!

Peki, bu kırılma anından sonra neler degişecek beyninizde?

Asıl önemli soru bu. Ve cevabı sorunun içinde saklı! Paşa keyfiniz hayatinizda nelerin degişmesini isterse onlar değişecek! Paşa keyfiniz ne isterse onu istediği şekilde değiştirecek! Hem de basit, ama; katman katman koyu lavların arasından var gücüyle yanardağın tepesine fışkıran alevler kadar parlak, sıcak, yoğun ve keskin bir kararla! Çünkü, psikolojide “breakthrough” adı verilen, bu geçmişi yakıp yok edici ve geleceği tek bir hamlede yeniden dizayn edici sihirli kırılma anları, insanların kalıcı değişim yaratabileceği güçlü “OLMA” anlarıdır! Başka bir deyişle, kırılma anı öncesine kadar olmayı sürdürdükleri kimliği terkedip yepyeni bir “KİMLİK” seçme anlarıdır. Nörolojik anlamda, insan beyninde yeni nöronların ateşlenmesi ve daha önce hiç kullanılmayan yeni düşünce yollarının oluşması da işte bu sihirli kırılma anlarında meydana gelir. Çünkü yeni bir kimlik bilinci yepyeni bir mental yapıyı ve düşünce şeklini de beraberinde getirir. Ve oluşacak yeni mental yapı da kişinin belirleyeceği yeni kimlik etrafında şekillenir.
Mutlaka çevrenizde örneklerini görmüş veya duymuşsunuzdur: Önemli bir sağlık problemi atlatan kişilerin hayatlarını baştan sona değiştirmiş ve yepyeni bir “sağlıklı” kimliğe bürünmüş olmalarını; ya da hayatını son derece acımasız ve duyarsız yasmakta olan insanların tatsız bir tecrübe sonucu tamamen kimlik değiştirip muazzam anlayışlı ve iyiliksever bireylere dönüştüklerini… Yani kendi nörolojik zincirlerini kendi kırılma anlarında yok ettiklerini…

İŞte bu sebeple, kırılma anlarında alınan kararlar, insan yaşamında son derece etkin ve değişim yönetiminde de bir o kadar etkili ve kalıcı nörolojik sonuçlar yaratacak güçte olan zihinsel süreçlerdir.

Ve işte aynı sebeple, bugüne kadar, hatta bu yazıyı okumadan önceki ana kadar, sanki hayatınızın sonuymuşcasına acıyla tecrübe ettiğiniz bu ve benzeri kırılma anlarınızın aslında hayatınızda ne kadar kritik bir “OLMA” ve yeni bir “KİMLİK” yaratma fırsatı olduğunu sanırım artık anlamışsınızdır.
İşte yine bir perspektif farkı! Ve işte yine bir IŞILDAMA sansı!

O halde, bugün DEĞİŞİMİ yaratma, yönetme ve istediğin kişiyi “OLMA” günü!

Bugün, hayatınıza ve mutluluğunuza sahip çıkma günü!
Hepinizi, bugünden itibaren, olumlu düşünmeye, zihninizin sihirli yaratıcı gücünü görebilmeye ve en karanlık kırılma anlarınızda bile bu gücünüzü hatırlayıp, kendinizi yeniden ve yeniden daha iyi versiyonunuz olarak yaratmaya davet ediyorum!

Bırak, içindeki yaratıcı “OLMA GÜCÜ” yıldızlar gibi ışıldasın!

Çünkü, biliyorsun ki yapabilirsin; biliyorsun ki lider sensin!

Haydi, IŞILDA Türkiye!!!

Burcu Ünsal
İletişim, Yaşam ve Marka Uzmanı, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi Liderliğin İletişim Stratejileri ve Duygusal Zeka Öğretim Görevlisi, Amerika’nın ilk ve tek Lisanslı Turk NLP Eğitmeni
www.be-liveinu.com

YAZARIN SON YAZILARI
Neyi neden yaparız? - 24 Haziran 2013