SON TV

Gidişat

Yerel seçimler geliyor belirsizlik hakim, Suriye’yle ilgili savaş iddialari ortaya atilmakta, ihracat rakamları yavaşlamayı işaret etmekte, BIST-100 çakılıyor, dolar 2.0 TL seviyelerini geçti, benzin fiyatları litrede 5.0TL’yi buldu, ekonomimiz iyi seyretmiyor….

Son haftaların başlıkları yukarıdakiler… Amacı yaklaşık 11 senenin sonunda Türk Ekonomisi’nin geldiği yeri, ulaştığı büyümeyi karalama adına yapılan felaket tellallığı…

Doğrudur ekonomimizin üzerinde rüzgarlar esmekte ancak hepimiz biliyoruz ki gelişen ekonomiler bu tür dalgalanmalara açıktır. Devamlı yukarı yönde ivmelenen bir ekonomi seyretmemizin mümkün olamayacağını anlamamız gerekir. Her geçen yıl ülke ekonomimiz büyüyor, unutulmamalı ki bugün Amerikan dolarının Türk lirası karşısında değer kazanmasının en büyük sebebi Amerikan Merkez Bankası, FED’in tahvil alimlarini azaltabilecegi yönündeki açıklamalarıdır. Bunun yanında da Suriye ile olan gerilim devam ettiği için geçici diye nitelendirebileceğimiz bir süreçle karşı karşıyayız.

BIST-100 her geçen gün yatırımcıları için yeni fırsatlar yaratıyor. Kademeli alımlarla portfoyunuzu çeşitlendirebilirsiniz. Birkaç aydan beri yaşanan düşüş yatırımcılar için büyük kazanç ihtimali yaratabilecek noktaya geldi ve yabancı yatırımcılar için de fırsatlara gebe olmaya başladığını görüyorum.

Bu süreçte her zaman altını çizdiğim gibi dövizler borçlanılmaması önemli bir uyarım olacak. Her ne kadar Goldman Sachs, Deutsche Bank ve Morgan Stanley gibi kuruluşların birçoğu altın fiyatlarının gerileyeceğine dair analizlerde bulunsalar da Çin ekonomisinin yavaşlıyor olması ve Amerikan ekonomisinde FED’in tahvil alımını azaltmaya başlayacak olmasının ters yönde etki yaratacağını düşünüyorum. Bu süreçte altının onsunun $1600 seviyelerine yaklaşmasının şaşırtıcı olmayacağının altını çizmeliyim.

Ekonomimizin istikrarı adına hükümetimizin başarılarının altını çizmek gerektiğinin farkına varmalıyız ve son 11 senedeki gelişmeleri geçtiğimiz 5 ayda yaşanan dalgalanmaları kriz geliyor şeklinde eleştirilerle silmemeliyiz. Kendi yatırımlarımız açısından bir uzmana danışmalı ve radikal kararlardan çok tedbirli davranıp ekonomik gelişmeleri takip etmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

İyi bir hafta dileğimle,

ÇAĞRI B. ERöGE/ TriStar Fund LLC

YAZARIN SON YAZILARI
Görünüm - 7 Ekim 2013
Gidişat - 2 Eylül 2013
Yorum farkı - 31 Temmuz 2013
Tavsiyem… - 13 Temmuz 2013
Ve Dolar 1.94… - 21 Haziran 2013
Geleceğe umut - 9 Haziran 2013