SON TV

5 milyon dolar haraç isteyen koruma polisi tutuklandı

İşadamı N. Ç., Ticaret Sicil Gazetesi'nden iletişim bilgilerini alarak kendisinden 5 milyon dolar haraç isteyen biri koruma polisi 3 kişiyi suçüstü yakalattı.

5 milyon dolar haraç isteyen koruma polisi tutuklandı

Semih BİŞKİN / İstanbul’da bir ilçe emniyet müdürlüğünde görevli koruma polisi H. A. B.’nin de aralarında bulunduğu 3 kişilik çete, 5 milyon dolar haraç istedikleri işadamından 50 bin dolarlık peşinatı almaya gittiklerinde suçüstü yakalandılar.

A. S. isimli şüphelinin azmettirmesi ile koruma polisi H. A.B. ve K. K., haraç almak amacıyla işadamı N. Ç.’nin oturduğu Sarıyer Simpaş Sitesi’ne gittiler. Gece 23.00’de gittikleri sitenin güvenlik görevlilerine, kendilerini organize şubede görevli polisler olarak tanıttılar. 34 TC … plakalı Mercedes araç kullanan ve sadece soyadını bildikleri birini takip ettiklerini ve ona yönelik bir operasyon düzenlemek amacıyla siteye geldiklerini söylediler.

Oluşturdukları sanal ortamla güvenliği aştılar

Tepe lambası, telsiz ve çakarları gören site güvenlik görevlisi, gelenlerin polis olduklarına yönelik güveni artınca bu kişileri N. Ç.’nin oturduğu villaya götürdüler.

5 milyon dolar haraç

Kendilerini N. Ç.’ye Serdar Bekaroğlu ve Ahmet Büyüködül sahte isimleriyle tanıtarak, “Kesinleşmiş 8 yıl 2 ay hapis cezan var. Seni Vatan Emniyet’e götüreceğiz” dediler. Ardından da, “Son 1 ay içinde hesabına 5-6 milyon dolar para geldi mi?” cümlesi ile geliş amaçlarını anlattılar.

Tam N. Ç.’yi götüreceklerken boşandığı eşi A. D. ve kızı tesadüfen ziyarete geldi. A. D., polis kimliğine yakından bakmak istedi, ancak göstermediler ve N. Ç.’yi yanlarına alarak siteden ayrıldılar. Eşki eş A. D. ve kızı, araçları ile N. Ç.’nin bindirildiği aracı takibe başladılar.

Avukat eşliğinde haraç senedi

Yolda kesinleşmiş 8 yıl 2 aylık hapis cezası nedeniyle emniyete götüreceklerini söyledikleri N. Ç.’ye, “Bize 5 milyon dolar vereceksin. Yoksa seni emniyete götürürüz” şantajında bulundular. Ardından da, N. Ç.’nin iş ortağı ve Avukatı S. Y.’yi de arayarak N. Ç.’nin Mecidiyeköy’deki bürosuna çağırdılar.

300 bin dolara düştüler

Taraflar pazarlıklar sonucu 300 bin dolarda anlaştılar ve bu tutarda alacaklı olduklarına dair tutanak düzenlediler. Tutanağı N. Ç. ve Avukatı S. Y. imzaladı, ancak eski eşi A. D. ve kızı imzalamayı kabul etmedi.

300 bin dolar üzerinden anlaşan taraflar, 50 bin dolar peşinat için iki gün sonrasına randevulaştılar. Ancak N. Ç., aradan 10 gün geçmesine rağmen ödeme yapmayınca, telefonla ve SMS mesajları ile tehdit edildi. Bu süre içinde N. Ç.’nin Avukatı S. Y., yaptığı araştırmada müvekkilinin böyle bir cezası olmadığını öğrenince polise başvurdu.

Tuzak parayla suçüstü

Cezası olmadığını öğrenen N. Ç., polisle işbirliği yaparak kendisini tehdit edenlere randevu verdi. Polisin aldığı önlem ve hazırladığı tuzak para ile kendisini tehdit edenlerle Eminönü’nde buluşan N. Ç., iki şahsı da suçüstü yakalattı. Üstlerinde ve araçlarında yapılan aramada, N. Ç. ve avukatı S. Y.’nin adının ve adreslerinin, ortakları oldukları şirketlerin Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanan bilgilerinden alındığı ortaya çıktı.

Tutuklandılar

Şüpheli koruma polisi H. A. B. ve suç ortağı K. K., N. Ç.’den 80 bin dolar alacağı olan A. A.’nın bu alacağını tahsil etmek için evine gittiklerini söylediler. İfadelerinden sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

15 yılla yargılanacaklar

Soruşturma sonunda H. A. B., K. K. ve A. A. aleyhine irtikap ve azmettirme suçlarından 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.