SON TV

THY’de bayan pilot rekoru

Türk Hava Yolları'nda bundan 7 yıl önce bir elin parmakları kadar olan kadın pilot sayısında 2013 Eylül ayı itibariyle rekor kırıldı.

THY’de bayan pilot rekoru

THY’de artık 11’i kaptan olmak üzere toplam 45 kadın pilot başarıyla uçuş yapıyor. Kadın kaptan pilotlardan bazıları uzun uçuşlarda dahi görev yapıyor. First Officer yani ikinci pilot olarak görev yapan 34 kadın pilotla beraber uçan erkek kaptan pilotlar ise kadın pilotların azminden ve disiplininden son derece memnun olduklarını söylüyorlar. İçlerinde asker kökenli, Sivil Havacılık Yüksekokulu’nun pilotaj bölümü mezunu, yurtdışında bir uçuş okulundan mezun ve çeşitli üniversiteleri bitirdikten sonra sınavları kazanıp girdikleri THY Uçuk Akademesi’nden mezunlar var. Değişik mesleklere sahipken bu işleri bırakıp uçma sevdasına tutulan kadın pilotlar var.

THY’de artık 11’i kaptan toplam 45 kadın pilot var

Habertürk’ün haberine göre, Türk Hava Yolları’nda bundan 7 yıl önce 6 olan kadın pilot sayısında 2013 Eylül ayı itibariyle rekor kırıldı. THY de artık 11’i kaptan olmak üzere toplam 45 kadın pilot uçuş yapıyor. Kadın kaptan pilotlardan bazıları uzun uçuşlarda da görev yapıyor. İkinci pilot olarak görev yapan 34 kadın pilotla beraber uçan erkek kaptan pilotlar ise kadın pilotların azminden ve disiplininden son derece memnun olduklarını söylüyorlar. Kadın pilotlar arasında asker kökenli de var meslek sahibiyken işlerini bırakıp uçma sevdasına tutulanlar da bulunuyor.

ETİKETLER: