SON TV

Hollandalı gence Türk doktorlar çare oldu

Hollandalı 10 yaşındaki E. C.'de 500 çocukta bir görülen, halk arasında at nalı böbrek hastalığı olarak bilinen böbrek birleşme hastalığı tanısı konuldu

Hollandalı gence Türk doktorlar çare oldu

10 yaşında Hollanda’da yaşayan E.C. isimli kız çocuğu, sürekli karın ağrısı, idrarda yanma ve akıntı şikayeti ile Karaman Özel Selçuklu Hastanesine Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvurdu.

Daha önce bu şikayetlerinin sürekli olduğunu hiç düzelmediğini, defalarca Hollanda’da muayene olduğunu ve kesin çözüm alamadığını belirtti. Hasta Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdullah Canbal tarafından detaylı muayenesi yapıldı. Gerekli idrar tetkikleri ve kültürleri istendi. Radyoloji Uzman Dr. İbrahim Meral tarafından üriner sistem ultrasonografik incelemesi yapıldı. Yapılan tetkikleri sonunda at nalı böbrek tanısı konuldu ve hasta bilgilendirilerek takip ve tedaviye alındı.

At nalı böbrek hastalığı nedir?

Böbreklerde görülen doğuştan, 500 doğumda bir görülen böbrek füzyon (birleşme) anomalisidir. Diğer füzyon anomalilerine göre daha sık görülür. Böbrekteki bu doğuştan anormallikte, böbrek orta çizgisiyle alt kutuplar arasında parankimal bir istmus (daralan bir bölge) vardır. İki böbrek birleşmiş ve at nalı şeklinde tek böbrek halini almıştır. Bu anomalide; böbreklerle idrar torbası (mesane) arasında yer alan üreterler, bu istmus’un önünden ve iç-yanından geçer. Bu nedenle ikincil tıkanmalar meydana gelir. Üreterden idrar geçişi zorlaşmıştır.

At nalı böbreklilerin üçte birinde herhangi bir sorun çıkmaz. Kişi hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam eder. Hatta bu durum, başka bir nedenle ultrason vs yapılmadıkça öğrenilemez. Üçte bir olguda hidronefroz (böbrekte su toplaması) gelişebilir. İdrar daralan üreterden geçemez ve böbrek büyür. Sadece bu durumda böbrek fonksiyonları tam olarak bozulur. Bu durum hayli tehlikelidir. Acilen ameliyat yapılıp düzeltilmezse böbrek kaybedilebilir. Diğer üçte bir olguda ise sadece kişinin arkaya doğru aşırı hareketinde (belin arkaya doğru hareketinde) şiddetlenen karın ağrısı olur. Bu kişilerde de bazen ameliyat gerekebilir.

At nalı böbreği olanların dikkat etmesi gereken en önemli husus travmadır. Özellikle karına gelecek yumruk, tekme ve diğer travmalar çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Ameliyatla tedavide böbrekteki daralan bölge (istmus) çıkartılır ya da böbreğe yeniden pozisyon verilir. Bu ameliyatların ortak amacı üreterden idrar geçişini rahatlatmaktır.

ETİKETLER: