SON TV

4 yaşındaki çocuk biyolojik annesine geri verildi

Fazilet ve Cengiz Yıldırım çifti, tıbben çocuklarının olmaması üzerine, evlat hasretini dindirmek için yuvaya başvurdu. 3 yıl sonra aldıkları çocuğun...

4 yaşındaki çocuk biyolojik annesine geri verildi

Umutla bekledikleri haber 3 yıl sonra geldi. Yıldırım çifti 3 aylık bir kız bebeğe kavuştu. O’nu evlatları gibi büyüttü.

Fazilet ve Cengiz Yıldırım çifti, tıbben çocuklarının olmaması üzerine, evlat hasretini dindirmek için yuvaya başvurdu. Umutla bekledikleri haber 3 yıl sonra geldi. Yıldırım çifti 3 aylık bir kız bebeğe kavuştu. O’nu evlatları gibi büyüttü. Çift, bir süre sonra aldıkları haberle yıkıldı. Çünkü biyolojik aile, kızını geri almak için yuvaya başvurdu. Yargılama sonucunda mahkeme, çocuğun evlat edinilmesini reddetti. Süreç, 4 yaşında olan küçük kızın psikolojisini bozdu. İki aile arasında kalan çocuk, psikiyatri tedavisi görmeye başladı.

Kocaeli Derince’de ikamet eden Fazilet Yıldırım (31) ve Cengiz Yıldırım (39) çifti, tıbben çocuklarının olmaması üzerine evlatlık almaya karar verdi. Aile, bunun için 2006 yılında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na başvurdu. Mutlu haber, 3 yıl sonra geldi. Kocaeli Kassel Çocuk Yuvası’ndan, biyolojik anne ve babanın evlatlık olarak vermeyi kabul ettiği, 3 aylık kız çocuğu Yılıdırım ailesine verildi. Çift, evlat hasretlerini dindirdikleri kızı bağırlarına basarak büyütmeye başladı. Ancak, bir süre sonra biyolojik baba, kız çocuğunu geri almak için yuvaya talepte bulundu. Bebeği geri vermek istemeyen Yıldırım çifti, talep karşısında şoke oldu. Olay mahkemeye taşındı.

Kocaeli 1. Aile Mahkemesi’nde görülen davada, küçük kızın ‘evlat edinilmemesi’ kararı verildi. Davanın gerekçesinde, şu ifadelere yer aldı: “Her ne kadar evlat edinilmek istenen küçüğün anne, babasının rızasının aranmamasına karar verilmişse de, rıza aramama kararı verilen dava dosyası içeriğindeki küçüğün annesinin, o tarihlerde küçüğün babası ile evli olmadığını, kuruma hitaben 10 Ağustos 2009 tarihinde yazdığı dilekçede, ‘Gayri resmi birlikteliğinden küçüğün doğduğunu ve kızının babasının bir başkasıyla evli olduğunu öğrendiğini, kendisinin yeni eşinin ise çocuğu kesinlikle istemediğini, bu sebeple çocuğun evlatlık edindirilmesini’ talep ettiği, babasının da yine kuruma verdiği dilekçede, başkası ile evli olduğu için evlat edindirilmesini talep ettiği, sonradan belirsizliklerle dolu süreci atlatarak eşlerinden boşandıklarını ve birbirleriyle evlendikleri, küçüğün bakımının davacılar tarafından oldukça iyi yapılmasına rağmen, sonuçta birbirleriyle evlenen anne babasının yanında olmasının her şeyin üstünde ve menfaatine olacağı…”

Çift ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kararın düzeltilmesi için konuyu Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay, 2 yılın ardından geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde kararını açıkladı. Yargıtay, karar düzeltme isteğini yetersiz buldu, bakanlığın davaya müdahil olmadığı gibi taraf sıfatının da bulunmadığını ifade etti.

Fazilet ve Cengiz Yıldırım çifti, kararla iyice yıkıldı. Son umut olarak, yaklaşık 4 yıldır evlatları gibi baktıkları kızın ‘koruyucu ailesi’ olmak için müracaatta bulundu. Aile ve Sosyal Politikalar Kocaeli İl Müdürlüğü’ne bağlı ATİAD Toplum Merkezi Müdürlüğü Kuruluş Müdürü Fevzi Koyunoğlu, talebi inceledikten sonra aileye, “Küçük kızın babası, müdürlüğümüze başvurarak, kızı hakkında mevcut bakım tedbiri kararının kaldırılarak çocuğun kendisine teslim edilmesini talep etmiştir.” dedi. Babanın talebinin bulunduğu ilde değerlendirildiğini belirten Koyunoğlu, “Düzenlenen raporda babanın yaşadığı ortamın fiziksel-sosyal koşulları uygun görülerek çocuğun bakım tedbirinin kaldırılarak babasına tesliminin uygun olacağı belirtilmiştir.” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili sürecin devam ettiğini aktardı.

“O BİZE ‘ANNE’, ‘BABA’ DEDİ, BEN ONA ‘EVLADIM’ DEDİM”

Cengiz Yıldırım olayın şokunu üzerlerinden atamadıklarını söyledi. Yıldırım, süreç sebebiyle küçük kızın psikolojik sorun yaşamaya başladığını ve bu sebeple psikiyatri tedavi gördüğünü anlattı. Fazilet Yıldırım da mağdur edildiklerini savundu. Yaşananlara tepki gösteren Fazilet Yıldırım, şunları kaydetti: “Böyle bir evlatlık veriliyor ise insanları üzmeden, her şey bütün çıplaklığıyla anlatılsın. O insanda, ona göre imzasını atsın, çocuğunu alsın. 4-5 yıl sonra o çocukta yıkılmasın, bir ailede yıkılmasın. Çocuk yanımda büyüdü, o bize ‘anne’, ‘baba’ dedi, ben ona ‘evladım’ dedim. Onunla ağladım, onunla güldüm. Her şeyin en iyisini, sevginin, şefkatin en güzelini vermeye çalıştım.”

Aile ve Sosyal Politikalar Kocaeli İl Müdürlüğü’ne bağlı ATİAD Toplum Merkezi Müdürlüğü yetkilileri, evlat edinmede böyle bir olası risk durumunun olduğuna dikkat çekti. Olayın mahkemeye taşındığını hem yerel mahkemenin hem Yargıtay’ın böyle bir karar verdiğini, karar düzeltme istediklerini ancak bununda kabul edilmediğini kaydetti. Kararın kendilerini de üzdüğünü belirten yetkililer, “Keşke böyle bir durum olmasaydı” dedi.

“ÇOCUK İÇİN GÜVEN VEREN ORTAM OLMALI”

Psikolog Yard. Doç. Ziya Doğan, bu tür olayların vahametine dikkat çekti. Yard. Doç. Doğan, “Hangi zaviyeden bakarsanız bakın görülen teş şey kocaman yürek yangını. Bu yangınların yaşanmaması için aile kuracak bireylerin çok dikkatli olması gerekiyor.” dedi. Doğan, çocuklar için 0-6 yaşın öneminin altını çizerek, şunları aktardı: “Çocuğun şuanda yaşamış olduğu bir tramva var. Çocuk şimdiden kırılmış. Zaman geçtikçe de artacak. Bütün bunlar iler ki hayatında önüne çıkacak. Çocuk için şuan en önemli şey sıcak yuva, sevgi ve güven.”

ETİKETLER: