SON TV

Genelev raporu: Seks kölesi çocuk sayısı 50 bin

Şefkat-Der, Türkiye'de genelev gerçeğini araştırarak raporlaştırdı. Ortaya çıkan sonuç ürkütücü. Rapora göre 50 bin seks kölesi çocuk var.

Genelev raporu: Seks kölesi çocuk sayısı 50 bin

Türkiye’de genelev gerçeğini araştıran Şefkat-Der, ürkütücü sonuçlara ulaştı. Raporda, 50 bin çocuğun seks kölesi olarak kullanılıyor.

Milliyet’ten Evin Demirtaş’ın haberine göre; daha önce kadına karşı cinsel şiddete dikkat çekmek için kadınları, “Cinsel ilişki grevine” davet eden Şefkat-Der, çarpıcı bir araştırmaya imza attı. Dernek, Türkiye’de genelevleri inceledi ve bir rapor hazırladı.

100 bin hayat kadını var

Rapora göre Türkiye’de 55 ilde bulunan resmi genelevlerde çalışan kadın sayısı 3 bin, genelev harici vesikalı kadın sayısı 15 bin, gayrıresmi genelevlerde, randevu evlerinde, otellerde, sokaklarda çalıştırılan vesikasız seks kölesi kadınlarının sayısı ise 100 binden fazla. Türkiye’deki seks kölelerinin 50 bini ise henüz çocuk.

Özellikle yoksul ve parçalanmış ailelerin çocukları, evlerinden kaçan, kaçırılan çocuklar, öz aile bireyleri ya da üvey baba tarafından cinsel istismara uğrayan çocuklar, yetimhanelerden yaşları dolduğu için sokaklara terk edilen çocuklar ve zihinsel engelli çocuklar, fuhuş tüccarlarının tuzağına düşüyor.

Yoksulluk fuhuşa sürüklüyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yoksul, işsiz, çok çocuklu, eğitimsiz ailelerin çocukları da, “evlatlık verilme ya da evlilik” bahanesi kullanılarak fuhuş mafyasıyla tanışıyor. Rapora göre genelevlerde 60 yaşında kadınlar da çalıştırılırken Türkiye’deki bazı genelevlerin bedelinin 300 bin TL’den 3 milyon TL’ye kadar çıktığı belirtildi.