SON TV

Kadıköy balonu 10 yıl sonra veda etti

Kadıköy’de bulunan ve sabit çelik halatla yükselip manzara seyri yaptırılan balon yerinden kaldırıldı.

Kadıköy balonu 10 yıl sonra veda etti

Hava şartları elverişli olmadığı zamanlarda havalanamayan balon için Kadıköy Belediyesi’de işletmeci firma taahhütlerini yerine getirmediği gerekçesiyle tahliye davası açtı ve tahliye işlemi için firmaya tebligat gönderdi. Bir süredir vatandaşların platformunda görmediği balon için çalışanlar “Bakımda gitti” açıklaması yaparken, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün aynı alanda Kadıköy’ün ve İstanbul’un tanıtımına katkı sağlayacak sır gibi saklanan süpriz bir proje hazırlattığı öğrenildi.

2005’TE HALATLARI KOPMUŞTU

10 yıldır hizmet veren önceleri rengi sarı olan daha sonra beyaz üzerine Türk bayrağı motifleri ile hizmet veren balon 2005 ’te rüzgarın da etkisiyle savrulmuş ve içinde 8 kişinin bulunduğu balonu yere indirmek yaklaşık 15 dakika sürmüştü.Dünyada sadece 22 adet olduğu belirtilen ve sabit olarak platforma bağlı olana balon fransız-alman ortak yapımı.Sepeti 30 yolcu ve bir de pilot olmak üzere 31 kişi alıyor.Çelik halatlarla yere bağlı olan 22 metre çapında olan ve 5 bin metreküp helyum alan balon hava durumuna göre 200 metreye kadar yükselebiliyor.

2006 ’DA HAVA ŞARTLARI YÜZÜNDEN KAPADOKYA’YA TAŞINMASI GÜNDEME GELMİŞTİ

Kadıköy İskelesi yanında hizmet veren “Türkbalon” 2006 yılında uçuşlarına kötü hava koşulları nedeniyle ara vermiş ve iki milyon dolar değerindeki dev balon sökülmüştü. Almanya’ya bakıma gönderilen balonun Kapadokya’da götürülüp turizme hizmet vermesi düşünülmüştü.

ETİKETLER: