SON TV

Çiçek yiyen sosyete

Antalya'da özel seralarda üretilen yenilebilir özellikteki çiçekler, özellikle İstanbul'un lüks restoranlarından büyük ilgi görüyor.

Çiçek yiyen sosyete

Çiçek üreticisi Erüst Tarım Üretim Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Mustafa Erüst, tarımsal üretimde sürekli yenilik arayışı içinde olduklarını belirterek, 1998’de renkli Akdeniz marulları üretimine başladıklarını, daha sonra mini sebzelere geçtiklerini söyledi. Türkiye piyasasında fazla bilinmeyen Akdeniz yeşillikleri, taze baharatları, bilinen renklerinin dışında (sarı domates, mor-yeşil, turuncu karnıbahar, içi kırmızı-yeşil turp gibi) değişik renklerde sebzeler ürettiklerini anlatan Erüst, yurt dışından gelen aşçıların isteği üzerine 5 yıl önce yenilebilir çiçek üretimine başladıklarını kaydetti.

Anadolu’ya vermiyoruz

Erüst, “Yurt dışından gelen aşçılar sıklıkla (yenilen çiçek yok mu) diye sorunca, nasıl bir şey olduğunu araştırmaya başladım. Daha sonra Hollanda’dan tohumlar getirdik. Önce bir çiçekle başladık, şu anda 6 farklı çiçek üretiyoruz” dedi.Tanesi ortalama 40-50 kuruş olan çiçeklerin sadece özel restoranlar için üretildiğini vurgulayan Erüst, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fiyatından dolayı herhangi bir markette bulma imkanınız yok. Gelen taleplere göre üretim yapıyoruz. Anadolu’ya vermiyoruz. Çiçeğin tek bir adedi neredeyse bir ekmek parası. Bu nedenle en önemli pazarımız İstanbul’daki çok lüks restoranlar. İzmir ve Antalya’da bazı lüks otellere de zaman zaman veriyoruz. Çiçekleri adetle satıyoruz. Normal menülerde bulunmuyor, aşçılar özel sunumlarında kullanıyor.”
Erüst, çok narin yapıdaki çiçeklerin solmaması için hasatlarının günlük yapıldığını, raf ömrü olmadığı için müşteriye aynı gün ulaştırıldığına dikkati çekerek, çiçeklerin ambalajlamasının da zor olduğunu söyledi.

Özel günlerde artıyor

Yenilen çiçek siparişlerinin bayram, yılbaşı ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde arttığına işaret eden Erüst, özellikle Sevgililer Günü’nde taleplere yetişemediklerini söyledi. Kurban Bayramı öncesinde Antalya’da sadece bir otelden 6 bin adet kabak çiçeği talebi geldiğini bildiren Erüst, “Talebi karşılayamayacağımı söyledim. Kurban Bayramı öncesi siparişler çok arttı” diye konuştu.

İŞTE O ÇİÇEKLER

Soğan çiçeği: Lezzet olarak soğanı andırdığı için bu adla anılıyor. Çorbalarda, sandviçlerde, zeytinyağlı yemeklerde, salatalarda ve soğuk mezelerde süsleme amaçlı kullanılıyor.

Latin çiçeği: Yaprakları ve çiçekleri yenebilen bir bitki. Hafif acı tadından dolayı salatalarda lezzeti arttırıcı etkisi bulunuyor. Salata ve yemeklerin süslenmesinde de kullanılabiliyor.

Mor Viola: Taze olarak salata ve yemeklerin süslenmesinde kullanılıyor. Buzların içine de süsleme amaçlı yerleştiriliyor.

Kabak çiçeği: Halk tarafından en çok bilinen çiçek. Değişik şekillerde dolması ve kızartması yapılıyor.

Elektrik çiçeği: Küçük, sarı, çilek görüntüsünde olan elektrik çiçeği son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Bu çiçekten küçük bir parça yenildiğinde dilde ve dudaklarda elektrik çarpıyormuş gibi bir karıncalanma hissediliyor. Bu tür salatalarda, soslarda, çorbalarda kullanılıyor.

Salatalık çiçeği: Çok narin olan çiçeğin kokusu ve tadı salatalığı andırıyor.AA